Oczy odgrywają bardzo istotną rolę w naszym codziennym funkcjonowaniu. Dlatego badania oczu są nie tylko procedurą medyczną, ale też kluczowym narzędziem w zapobieganiu i wczesnym wykrywaniu wielu schorzeń.
Jednym z kluczowych badań diagnostycznych w okulistyce jest badanie przedniego odcinka oka, które obywa się za pomocą lampy szczelinowej, zwanej też biomikroskopem. To bardzo precyzyjne urządzenie pozwalające na dokładną analizę różnych struktur oka, co ma niebagatelne znaczenie dla diagnozowania chorób i monitorowania zmian po zabiegach.
Lampa szczelinowa, nazywana też biomikroskopem, złożona jest z dwóch kluczowych części: oświetlającej szczelinę świetlną i powiększającej badany obraz — mikroskopu. To połączenie pozwala na precyzyjną analizę przedniego odcinka oka, obejmującą rogówkę, spojówkę, tęczówkę, soczewkę, przednią komorę oka i przednią część ciała szklistego. Powiększenie obrazu w zależności od potrzeb może wynosić 10,16,25, a nawet 64 razy, dzięki czemu okulista może uzyskać szczegółowy wgląd w badane struktury.
Co istotne, w niektórych przypadkach specjalista posługujący się lampą szczelinową stosuje też dodatkowe narzędzia, np. gonioskop, czyli specjalistyczny instrument zakładany bezpośrednio na oko pacjenta, dzięki czemu możliwe jest szczegółowe obejrzenie kąta komory przedniej oka — jest to bardzo ważne w diagnozowaniu schorzeń związanych z ciśnieniem wewnątrzgałkowym, np. jaskry.
Badanie przedniego odcinka oka pozwala wykryć i ocenić szereg chorób mogących wpłynąć na funkcjonowanie oka i jakość widzenia. Dzięki niemu można zdiagnozować:
Przed badaniem do oka pacjenta wprowadzany jest środek, którego działanie poszerza źrenicę, co często powoduje nieostre widzenie nawet przez parę dni. Z tego powodu na badanie najlepiej nie przyjeżdżać własnym autem, gdyż prowadzenie pojazdu może być niebezpieczne.
Na zabieg zalecane jest zabranie okularów przeciwsłonecznych — po procedurze pacjent może cierpieć na nadwrażliwość na światło. W czasie samego badania trzeba oprzeć głowę na specjalnej podpórce przed aparatem i patrzeć na punkt wyznaczony przez specjalistę