Zaćma (Cataracta)

Czym jest zaćma?

Zaćma to choroba oczu, która pogarsza jakość widzenia. Pozostawiona bez leczenia, może prowadzić nawet do całkowitej utraty wzroku. Zaćma polega na tym, że soczewka, która położona jest bezpośrednio za tęczówką, ulega zmętnieniu. Zdrowa soczewka jest przejrzysta niczym kropla wody, ale w przypadku wystąpienia zaćmy przepuszcza ona coraz mniej światła ze względu na zmętnienia. Pogarszająca się jakość widzenia może być porównana do widzenia przez „zabrudzone szkło” i ten właśnie objaw pacjenci często u siebie rozpoznają.

Operacja i leczenie zaćmy Operacja i leczenie zaćmy
Chirurgia okulistyczna: najczęstsze pytania i odpowiedzi (FAQ)
więcej

Jakie są pierwsze objawy zaćmy?

 • Najistotniejsze w wychwyceniu u siebie pierwszych objawów zaćmy są szczegóły. Uwagę pacjenta powinny zwrócić takie symptomy, jak: 
 • problemy z widzeniem, 
 • wystąpienie olśnienia w wyniku rozproszenia światła w zmętnieniach, 
 • pojawienie się plamek bądź punktowego rozmycia wzroku, 
 • problemy z czytaniem i oglądaniem telewizji, 
 • częstsze przecieranie okularów lub częsta zmiana okularów z nadzieją poprawy widzenia. 

Warto pamiętać, że zaćma nie boli, nie swędzi ani nie drażni oczu, lecz powoduje słabsze rozróżnianie barw oraz dyskomfort przy patrzeniu na światła nadjeżdżających pojazdów lub na jasne słońce.

Czy istnieje tylko jeden rodzaj zaćmy?

Nie, wyróżniamy dwa zasadnicze typy zaćmy:

zaćma wrodzona, która może występować już u noworodków,

zaćma nabyta – zaćma pourazowa, zaćma w przebiegu różnych chorób (np. cukrzycy) lub pojawiająca się po leczeniu sterydami oraz zaćma starcza, której symptomy występują w następstwie starzenia się organizmu.

Na czym polega leczenie zaćmy?

Zaćmę leczy się jedynie na drodze jej operacyjnego usunięcia. Operacja zaćmy polega na niewielkim nacięciu oka, dzięki czemu usuwa się zmętniałą soczewkę, a następnie w jej miejsce wszczepia się nową, sztuczną soczewkę, która przywraca dobrą jakość widzenia. Zabieg usunięcia zaćmy nazywa się fakoemulsyfikacją zaćmy.

Współczesna chirurgia zaćmy pozwala nie tylko na wymianę zmętniałej soczewki własnej na sztuczną, lecz także daje możliwość korekcji towarzyszących wad wzroku – takich jak krótkowzroczność, nadwzroczność, astygmatyzm czy presbiopia (starczowzroczność).

Jakie rodzaje soczewek stosuje się w zabiegu leczenia zaćmy?

Soczewki premium – odpłatne:

 • Soczewki toryczne (jednoogniskowe), które umożliwiają korekcję operacyjną zaćmy i współistniejącego astygmatyzmu – pozwalają osobom z astygmatyzmem na funkcjonowanie bez konieczności stosowania okularów do dali. Wybierając tę soczewkę, pacjent ma pewność, że pozbędzie się zaćmy oraz krótkowzroczności, nadwzroczności lub astygmatyzmu, co oznacza, że będzie komfortowo widział przedmioty i ludzi z dużej odległości. Do komputera czy do czytania książek będzie musiał jednak zakładać okulary, gdyż ta odległość będzie nieczytelna.
 • Soczewki monofokalne (jednoogniskowe), które umożliwiają korekcję operacyjną zaćmy oraz wady sferycznej, czyli krótkowzroczności lub nadwzroczności. Pozwalają one uzyskać najostrzejsze widzenie na daną odległość. Pacjenci najczęściej wybierają soczewki umożliwiające ostre widzenie do dali – do bliży, czyli do czytania, a także do odległości pośredniej, czyli do komputera, niezbędna jest korekcja okularowa.
 • Soczewki multifokalne (wieloogniskowe), które zapewniają po operacji zaćmy ostre widzenie zarówno na niewielką (blisko), jak i na dużą (daleko) odległość. Przeznaczone są dla osób ze starczowzrocznością. Wybierając tę soczewkę, pacjent będzie po operacji widział dobrze na dużą odległość, czyli bez trudu rozpozna znajomych z daleka, będzie mógł komfortowo prowadzić samochód albo bezbłędnie odczytać z daleka numer autobusu. Pośrednia odległość, czyli praca przy komputerze, a także widzenie z niedużej odległości – czytanie gazet i książek – również nie będzie sprawiało problemów. Słowem, wybór soczewki multifokalnej (wieloogniskowej) sprawia, że po operacji pacjent nie tylko uwolni się od zaćmy, ale i pozbędzie konieczności noszenia okularów – na każdą odległość.
 • Soczewki multifokalne (wieloogniskowe) toryczne, które umożliwiają przywrócenie pełnego zakresu widzenia na każdą odległość osobom z astygmatyzmem oraz starczowzrocznością, podobnie jak opisane wyżej soczewki multifokalne.

Zastosowanie filtrów UV i światła niebieskiego w implantach wewnątrzgałkowych wpływa ochronnie na nabłonek barwnikowy siatkówki oka, zmniejszając tym samym ryzyko rozwoju zwyrodnienia plamki żółtej związanego z wiekiem.

NOWOŚĆ – oferta specjalna kliniki LENS

Specjalnie dla swoich pacjentów Centrum Diagnostyki i Mikrochirurgii Oka LENS przygotowało wyjątkową ofertę na soczewkę dwuogniskową. Oznacza to, że zabieg usunięcia zaćmy z wszczepieniem soczewki dwuogniskowej – umożliwiającej uwolnienie się od okularów zarówno do dali, jak i do bliży – dostępny jest w klinice LENS w bardzo korzystnej cenie. Zachęcamy do umówienia wizyty diagnostycznej i zapoznania się z naszą ofertą.

Co daje pacjentowi soczewka dwuogniskowa?

W przeciwieństwie do soczewki standardowej, soczewka dwuogniskowa pozwala widzieć dobrze zarówno na dużą, jak i na małą odległość. W rezultacie senior po zabiegu usunięcia zaćmy i wszczepieniu soczewki dwuogniskowej będzie mógł bez problemu czytać książki bez okularów, a na ulicy już z daleka rozpozna swoich znajomych lub odczyta numer nadjeżdżającego tramwaju.

Kiedy warto skorzystać z naszej oferty specjalnej?

Promocyjny zabieg usunięcia zaćmy z wszczepieniem soczewki dwuogniskowej szczególnie polecamy osobom starszym, które rozważają poddanie się operacji samej zaćmy. Dlatego jeśli bliska Ci osoba w wieku starszym – np. Twoja mama, dziadek lub ciocia – planuje operacyjne usunięcie zaćmy w ramach Narodowego Funduszu Zdrowia (NFZ), warto wesprzeć ją, skłaniają do wyboru soczewki dwuogniskowej. Dzięki takiej zabiegowi pacjent zyska znacznie więcej swobody i niezależności, bo będzie widział dobrze zarówno z bliska, jak i z daleka.

Leczenie zaćmy w ramach NFZ w klinice LENS

W Centrum Diagnostyki i Mikrochirurgii Oka LENS wykonywane są również operacje usunięcia zaćmy w ramach kontraktu z Narodowym Funduszem Zdrowia (NFZ). Pacjentom oferowana jest wówczas soczewka standard w ramach NFZ.

Soczewka standard w ramach NFZ daje możliwość uzyskania dobrego widzenia tylko na jedną odległość – czyli z bliska lub z daleka. Przykładowo, jeśli pacjent zdecyduje się na usunięcie krótkowzroczności, to widzenie z odległości bliskiej (czytanie książek) lub pośredniej (korzystanie z komputera) stanie się niemożliwe bez okularów.

W Centrum Diagnostyki i Mikrochirurgii Oka LENS chirurgia soczewki wykonywana jest w pełnym zakresie usług. Leczymy szereg skomplikowanych przypadków zaćmy, m.in. zaćmy pourazowe, podwichnięte, dojrzałe lub wikłające przez inne choroby oczu.

Na czym polega diagnostyka zaćmy?

Zaćmę można rozpoznać podczas podstawowego badania okulistycznego, badając oczy w lampie szczelinowej po wcześniejszym zaaplikowaniu pacjentowi kropli rozszerzających źrenice. Więcej informacji na temat diagnostyki zaćmy znajdziesz w tym artykule.

Jak przebiega kwalifikacja do operacji zaćmy?

W celu zakwalifikowania się do operacji zaćmy należy zgłosić się do Centrum Diagnostyki i Mikrochirurgii Oka LENS na badanie konsultacyjne. Na jego podstawie lekarz specjalista zaproponuje najlepsze rozwiązanie dla badanego pacjenta oraz dobór takiej soczewki, dzięki której pooperacyjny efekt terapeutyczny będzie optymalny i dostosowany indywidualnie do oczekiwań pacjenta.

Na czym polega przygotowanie do operacji zaćmy?

W przeddzień i w dniu zabiegu rano pacjent stosuje krople przepisane przez lekarza okulistę. Na operację pacjent nie musi stawić się na czczo (dopuszczalny jest lekki posiłek kilka godzin przed zabiegiem), ale nie wolno pić kawy ani alkoholu. Leki zalecane przez internistę powinny być przyjmowane bez zmian.

W dniu zabiegu należy zabrać ze sobą rozpinaną koszulę (albo bluzę, górę od piżamy) oraz wygodne spodnie (dres albo spodnie od piżamy).

Jak długo trwa operacja zaćmy?

Przewidywany czas pobytu pacjenta w klinice LENS to ok 3 – 4 godziny. Sama operacja jest krótka, trwa zaledwie od 15 do 30 minut.

Czy operacja usunięcia zaćmy boli?

Nie, operacja usunięcia zaćmy jest całkowicie bezbolesna. Najczęściej przeprowadza się ją w znieczuleniu miejscowym. Jednak w ciągu kilku dni po operacji możliwe jest wystąpienie drobnych dolegliwości, takich jak swędzenie, pieczenie lub uczucie ciała obcego w oku.

O czym należy pamiętać po operacji zaćmy?

W klinice LENS stosujemy następujące wskazania i rekomendacje pooperacyjne:

 • opatrunek pozostaje na oku pacjenta do pierwszej wizyty kontrolnej, która odbywa się następnego dnia po zabiegu,
 • w razie bólu oka należy przyjąć dwie tabletki paracetamolu,
 • przez kilka dni możliwe jest odczuwanie swędzenia, pieczenia lub uczucia ciała obcego,
 • należy stosować krople okulistyczne zgodnie z zaleceniami lekarza podanymi w karcie informacyjnej zabiegu,
 • należy unikać podnoszenia ciężarów powyżej 5 kg przez ok. 4 tygodnie po zabiegu,
 • po około tygodniu od operacji możliwy jest powrót do wcześniejszego trybu życia – z zastrzeżeniem unikania dużego wysiłku fizycznego.

Diagnostyka zaćmy

Diagnostyka zaćmy

Na czym polega diagnostyka zaćmy? Zaćmę można rozpoznać podczas podstawowego badania okulistycznego. Lekarz aplikuje pacjentowi krople rozszerzające źrenice, a następnie bada oczy pacjenta w lampie szczelinowej.

Dowiedz się więcej

Umów wizytę

Skorzystaj z wygodnego panelu online i umów wizytę w naszej klinice.

Umów wizytę online