Na czym polega badanie OCT?

OCT, czyli optyczna koherentna tomografia, to nowoczesna, nieinwazyjna technika obrazowania struktur oka.

Jakie są wskazania do optycznej koherentnej tomografii siatkówki i nerwu wzrokowego?

Badanie OCT wykorzystywane jest do szczegółowej oceny wielu schorzeń siatkówki – ze szczególnym uwzględnieniem chorób plamki żółtej, takich jak zwyrodnienie plamki związane z wiekiem (AMD), obrzęk plamki, otwór plamki, trakcja szklistkowo-siatkówkowa, błona nasiatkówkowa.

Czy badanie OCT można powtarzać?

Jak najbardziej. Badanie może być przeprowadzane wielokrotnie, co pozwala na monitorowanie przebiegu choroby (diagnozowanie zmian), a tym samym – na zwiększenie skuteczności leczenia. Optyczna koherentna tomografia siatkówki i nerwu wzrokowego stanowi także podstawę kwalifikacji do mikrochirurgicznych zabiegów okulistycznych

Jakie znaczenie ma badanie OCT w przypadku jaskry?

Badanie OCT jest niezbędne w diagnostyce jaskry, gdyż mierzy grubość warstwy włókien nerwowych siatkówki wokół tarczy nerwu wzrokowego oraz w jej obrębie. Podczas optycznej koherentnej tomografii siatkówki i nerwu wzrokowego badania aparat ocenia grubość włókien nerwowych siatkówki (RNFL) i porównuje je z bazą normatywną, czyli z uśrednioną grubością w danym miejscu w populacji osób zdrowych.

Jak wygląda wyposażenie kliniki LENS w zakresie badań OCT?

Centrum Diagnostyki i Mikrochirurgii Oka LENS dysponuje aż trzema najnowszej generacji aparatami OCT. Są to znakomite urządzenia firmy Heilderberg oraz Zeiss, które służą do obrazowania zmian zachodzących w przebiegu jaskry oraz chorób plamki żółtej. W klinice LENS nieustannie rozbudowujemy nasze zaplecze sprzętowe, aby nasza oferta diagnostyczna i lecznicza gwarantowała pacjentom najwyższy poziom bezpieczeństwa, skuteczności i komfortu.

Umów wizytę

Skorzystaj z wygodnego panelu online i umów wizytę w naszej klinice.

Umów wizytę online