Czy laserowa korekcja wzroku boli?

Nie. Zabiegi laserowej korekcji są bezbolesne. Oczy pacjenta znieczulane są za pomocą specjalnych kropli znieczulających. Warto przygotować się na to, że w trakcie zabiegu możesz odczuwać dotyk – lekarza lub pielęgniarki. Będziesz także widzieć niewielkie światło, na które poprosimy cię, abyś spojrzał(a).

Ile czasu trwa zabieg laserowej korekcji wad wzroku?

Na sali zabiegowej spędzisz około 20 – 40 minut. Właściwy zabieg laserem excimerowym trwa jednak tylko od kilku do kilkudziesięciu sekund na jedno oko – w przypadku zabiegów powierzchownych, jak EBK czy PRK. Natomiast zabieg Smile lub Femtolasik trwa około 5 – 10 minut na jedno oko. Większość Twojego pobytu w klinice to niezbędne przygotowania – najpierw dla jednego oka, później dla drugiego. Po zabiegu spędzisz u nas jeszcze około godziny w pokoju wypoczynkowym, po czym będziesz mógł/ mogła spokojnie wracać do domu. Całkowity czas pobytu w klinice LENS w dniu laserowej korekcji wad wzroku to 1,5 – 2 godz. Naszym zdaniem to niedużo jak na podniesienie komfortu życia, które nastąpi po zabiegu.

Jakie wady wzroku można skorygować za pomocą laserowej korekcji?

Za pomocą laserowej korekcji usuwane są: krótkowzroczność do -10 dioptrii, nadwzroczność do +5 dioptrii, astygmatyzm do 5 dioptrii oraz kombinacje tych wad wzroku.

Mam wadę wzroku -16 dioptrii. Czy taką wadę również można zlikwidować?

Tak, duże wady wzroku można trwale zlikwidować za pomocą soczewki fakijnej, która jest wszczepiana do środka gałki ocznej, pomiędzy soczewkę własną a tęczówkę. Dzięki soczewkom fakijnym można skorygować  krótkowzroczność do -20 dioptrii i nadwzroczność do +10 dioptrii.

Czy mogę pozbyć się okularów do czytania?

Tak. Jeśli cierpisz z powodu nadwzroczności lub krótkowzroczności i dodatkowo masz presbiopię i potrzebujesz dodatkowej pary okularów do czytania, skonsultuj się z nami. Ocenimy, w jaki sposób najskuteczniej i najbezpieczniej rozwiązać Twój przypadek.

Co to jest presbyopia (presbiopia)?

Nie wszyscy wiedzą, że potrzebę używania okularów do czytania wywołuje ok. 40-45 roku życia właśnie tzw. presbyopia, czyli starczowzroczność. Zjawisko to jest efektem naturalnego starzenia się organizmu i słabnięcia akomodacji oka. W konsekwencji nasze zdolności ostrzenia bliskich obrazów, szczególnie przy kiepskim świetle, pogarszają się.

Na szczęście w klinice LENS możliwa jest skuteczna eliminacja starczowzroczności – dzięki wyjątkowej kombinacji trzech metod, jakimi dysponujemy. Oferujemy zarówno leczenie za pomocą metody laserowej, jak i soczewek fakijnych lub soczewki wielooogniskowej. Wybór metody zależy od oczekiwań oraz wieku pacjenta.

Czy istnieje możliwość korekcji niedowidzenia (tzw. leniwego oka)?

Niestety nie. Niedowidzenie, zwane potocznie leniwym okiem, nie jest bowiem wyłącznie wadą. Korekcja niedowidzenia możliwa jest jedynie w dzieciństwie, najlepiej do 7 roku życia, a przeprowadza się ją przez pracochłonne ćwiczenia „oczu i mózgu”. Po upływie 7 roku życia mózg nie potrafi już połączyć obrazów z obojga oczu.

Czy kwalifikuję się do laserowej korekcji wad wzroku?

To zależy od wielu czynników. Na pierwszym miejscu stawiamy bezpieczeństwo i możliwość spełnienia Twoich oczekiwań. Z tych powodów niektórym pacjentom nie rekomendujemy zabiegów korekcji.

Pierwszym kryterium kwalifikacyjnym jest wiek. Operacji tego typu zwykle nie wykonuje się dzieciom. Należy mieć ukończone 20-21 lat, bo na tym etapie życia rozwój jest zakończony i nie zmieniają się już wymiary gałek ocznych. Dodatkowo wada wzroku powinna być stabilna już od co najmniej 6 miesięcy. Za górną granicę wieku przyjmujemy zwykle ok. 55-65 lat.

Przeciwskazania do zabiegu laserowej korekcji wzroku: 

 • jaskra (podwyższone ciśnienie śródgałkowe) – przeciwwskazanie względne,
 • zaćma (zmętnienie soczewki oka),
 • stożek rogówki,
 • odwarstwienie siatkówki,
 • schorzenia reumatyczne,
 • stany zapalne oczu,
 • nieprawidłowości dna oka,
 • zespół suchego oka (ZSO) – w zależności od nasilenia objawów,
 • choroby psychiczne, uzależnienia,
 • cukrzyca i inne choroby metaboliczne.

Czy kwalifikuję się do wszczepienia soczewek fakijnych?

Aby skorygować wadę wzroku za pomocą soczewek fakijnych, musisz spełniać te same kryteria wiekowe, co przy laserowej korekcji. Musisz być osobą zdrową. Jeśli usłyszałeś, że nie kwalifikujesz się do zabiegu laserowej korekcji wady ze względu na zbyt cienką rogówkę lub ze względu na to, że Twoja wada jest zbyt duża, ale anatomia oka pozwala na zabieg, jesteś dobrym kandydatem lub kandydatką do korekcji wzroku za pomocą soczewek fakijnych.

Ile czasu trwa badanie kwalifikacyjne do korekcji wady wzroku?

Badanie kwalifikacyjne do zabiegu laserowej korekcji, do wszczepienia soczewek fakijnych lub do refrakcyjnej wymiany soczewki w klinice LENS zajmuje 2 – 3 godziny.

Czas wynika z ilości prowadzonych przez naszych lekarzy pomiarów oraz z dokładności, jaką pragniemy osiągnąć podczas każdego zabiegu. Pamiętaj, że badanie kwalifikacyjne to najważniejszy element procesu korekcji, bo od niego zależy efekt końcowy. Dlatego nasi specjaliści wykonują szereg różnorodnych badań w procesie kwalifikacji do zabiegu.

Czy od razu muszę przechodzić pełen cykl badań?

Istnieje możliwość wyboru badania kwalifikacyjnego połówkowego, co oznacza, że podczas wizyty wykonywana jest połowa niezbędnych badań, dzięki którym określamy, czy kwalifikujesz się do zabiegu laserowej korekcji wady wzroku, czy też istnieją istotne przeciwwskazania. Wizyta na „badanie połówkowe” nie wymaga od Ciebie specjalnych przygotowań, a czas badań wynosi około 30 minut. Co ważne, po wizycie możesz bezpiecznie wrócić samochodem do domu.

Jeżeli po analizie wyników okaże się, że w pełni kwalifikujesz się do zabiegu, umówimy termin korekcji oraz datę przeprowadzenia pozostałych niezbędnych do zabiegu badań. Koszt wizyty połówkowej to 150 zł , natomiast koszt drugiej wizyty to 200 zł – czyli dopłata do pełnej kwoty wizyty kwalifikacyjnej (jaką jest 350 zł).

Jak długo po kwalifikacji do korekcji wady wzroku mogę wykonać zabieg?

Badanie kwalifikujące jest ważne przez 2 – 3 miesiące. Po upływie tego okresu fragment (już nie całość) kwalifikacji należy powtórzyć.

Kiedy najszybciej po wizycie kwalifikacyjnej mogę mieć przeprowadzony zabieg?

Ponieważ wizyta kwalifikacyjna trwa 2 – 3 godziny, a źrenice są rozszerzone, nie wykonujemy zabiegów laserowej korekcji wzroku w tym samym dniu, w którym przeprowadzane było badanie. Najczęściej jednak staramy się proponować szybkie terminy zabiegów, np. tydzień lub dwa tygodnie po kwalifikacji. Jeśli bardzo zależy Ci na czasie, poinformuj o tym pracownika rejestracji, gdyż w wyjątkowych sytuacjach istnieje możliwość wykonania zabiegu nawet następnego dnia. W klinice LENS zawsze staramy się wychodzić naprzeciw naszym pacjentom.

Jeżeli natomiast po badaniu kwalifikacyjnym dowiesz się, że Twoją wadę wzroku można skorygować tylko za pomocą soczewki fakijnej, termin zabiegu wskazywany jest zwykle na miesiąc naprzód. Wynika to z faktu, że Twoja soczewka jest zamówiona i produkowana indywidualnie dla Ciebie, aby była perfekcyjnie dopasowana do Twojego oka.

Czy zabiegi laserowej korekcji wzroku są bezpieczne?

Tak, zabiegi laserowej korekcji są bezpieczne. W klinice LENS badamy i korygujemy Twój wzrok z pomocą niezwykle nowoczesnych laserów okulistycznych firmy Zeiss oraz wyjątkowo precyzyjnych urządzeń diagnostycznych. Jako jeden z niewielu ośrodków w Polsce, posiadamy urządzenie Corvis, oceniające biomechanikę rogówki, co w połączeniu z Pentacamem, stanowi podwójny płaszcz ochronny dla rogówki.

Rozumiemy ponadto, że możesz mieć wiele obaw i wątpliwości przed zabiegiem, dlatego wizyty kwalifikacyjne trwają u nas tyle czasu, ile potrzebujemy, by dokładnie odpowiedzieć na Twoje pytania i rozwiać wszelkie wątpliwości. Zależy nam, by w pełni poznać Twoje oczekiwania, wyjaśnić wątpliwości i wybrać najlepiej dopasowana dla Ciebie metodę korekcji wzroku.

Czym różnią się między sobą metody laserowej korekcji wzroku?

Metody różnią się między sobą techniką wykonania oraz tempem i sposobem gojenia oka, niezbędnym do powrotu do codziennej aktywności.

Wybór metody zależy przede wszystkim od wady wzroku oraz anatomii oka. Nasi lekarze przeprowadzą Cię bezpiecznie przez cały proces kwalifikacyjny, wyjaśnią, do której z metod się kwalifikujesz oraz które rozwiązanie będzie dla Ciebie optymalne.

Czy można wykonać zabieg laserowej korekcji obu oczu w tym samym dniu?

Tak, zabiegi laserowej korekcji wzroku wykonywane są na oboje oczu tego samego dnia.

Czy można wykonać zabieg wszczepienia soczewki fakijnej dla obu oczu w tym samym dniu?

Zabieg wszczepienia soczewki fakijnej wykonywany jest dla jednego oka w jednym dniu, następnie dla drugiego oka dwa dni później.

Czy po zabiegu będę mógł samodzielnie wrócić samochodem?

Nie, bezpośrednio po zabiegu korekcji nie można prowadzić samochodu.

Jak często wymagane są kontrole po zabiegu korekcji wzroku?

Pierwsza kontrola lekarska odbywa się od razu po korekcji – jeszcze w dniu zabiegu. Kolejna wizyta wymagana jest następnego dnia po zabiegu. Następnie w ciągu tygodnia wyznaczana jest trzecia kontrola. Kolejne ustalamy według indywidualnych potrzeb każdego pacjenta. Co ważne, w pierwszym miesiącu po zabiegu, wszystkie wizyty kontrolne w klinice LENS bezpłatne.

Jaki jest koszt wizyt kontrolnych po zabiegu laserowej korekcji lub zabiegu doszczepienia soczewek fakijnych?

W pierwszym miesiącu wizyty kontrolne po zabiegu są bezpłatne.

Jak długo muszę czekać na efekt zabiegu?

Efekty zabiegu będą zauważalne szybko – w zależności od metody korekcji. Różnicę prawdopodobnie zauważysz natychmiast – jakość widzenia nie będzie od razu perfekcyjna i w początkowym okresie gojenia ostrość może się wahać i stabilizować. Z czasem jednak osiągniesz w pełni satysfakcjonujący rezultat. Z kolei pełna stabilizacja widzenia po zabiegach powierzchownych EBK i PRK występuje nieco później, nawet około miesiąca po korekcji wady wzroku. Natomiast po zabiegu Relex Smile już następnego dnia ostrośc wzroku jest dobra, po czym poprawia się dodatkowo w ciągu kilku dni.

Po zabiegu wszczepienia soczewki fakijnej ostrość wzroku jest dobra już następnego dnia, nie trzeba czekać na stabilizacje ostrości wzroku. Skuteczność tego zabiegu jest bowiem natychmiastowa – podobnie, jak po założeniu soczewki kontaktowej.

Czy po zabiegu będę odczuwać ból?

W dniu zabiegu Relex Smile będziesz odczuwać niewielki dyskomfort – łzawienie, swędzenie lub delikatne uczucie ciała obcego pod powieką. Nieco większy dyskomfort występuje po Femtolasiku, więc warto być na niego przygotowanym – pamiętając, że to tylko przejściowe dolegliwości. Z kolei po zabiegach powierzchownych, takich jak EBK i PRK, w pierwszych trzech dniach odczuwalne mogą być dolegliwości bólowe. Aby je złagodzić, w klinice LENS zakładamy naszym pacjentom opatrunkową soczewkę kontaktową. Natomiast po zabiegu wszczepienia soczewki fakijnej dolegliwości bólowe są znikome i ustępują po podaniu środka przeciwbólowego w postaci tabletki doustnej.

Czy efekty laserowej korekcji wzroku są trwałe?

Rezultaty korekcji wzroku mają charakter stały i bardzo rzadko zdarza się, by zabieg wymagał powtórzenia. Jeżeli istnieje ryzyko niedokorygowania wady wzroku, najczęściej możemy to zdiagnozować i informujemy o tym pacjentów już podczas wizyty kwalifikacyjnej.

Czy wada może się cofnąć do tego, co było przed korektą?

Stan na pewno nie cofnie się do poziomu wyjściowego. Jeśli Twoja wada wzroku była bardzo duża, to po kilku – kilkunastu latach może wystąpić regresja na poziomie do jednej dioptrii.

Czy po laserowej korekcji wad wzroku nie będę już do końca życia używać okularów? 

Niestety, tego nie może zagwarantować Ci żaden lekarz. Przejście laserowej korekcji wzroku nie powstrzymuje od naturalnego procesu, jakim jest starzenie się organizmu oraz soczewki oka. Jeśli masz więcej niż 40-45 lat, to już w tym wieku doświadczysz pierwszych objawów presbyopii (starczowzroczności) czyli zamazywania się widzenia z bliskiej odległości (piszemy o niej nieco wyżej na tej stronie). Zauważalna jest wówczas potrzeba odsuwania przedmiotów od oczu, aby przeczytać zamieszczony na nich tekst. Jednak uspokajamy – dla osób po 40 roku życia istnieje inna technika przeprowadzania zabiegów, która pozwala „oszukać czas”.

Jak długo po zabiegu muszę nosić opatrunki lub okulary przeciwsłoneczne?

To zależy od zabiegu, na który się decydujesz. Zalecamy noszenie okularów przeciwsłonecznych od jednego do kilku dni po laserowej korekcji wzroku, a czas ten zależy od Twojego własnego poczucia komfortu oraz od pory roku i bieżącego nasłonecznienia. Po zabiegu Relex Smile nie potrzebujesz żadnego opatrunku ani soczewki kontaktowej. Z kolei po zabiegach powierzchownych na 3 dni nakładana jest soczewka kontaktowa. Po zabiegu wszczepienia soczewki fakijnej od dnia zabiegu do następnego dnia Twoje oko będzie zaklejone opatrunkiem. Opatrunek zdejmujemy podczas wizyty kontrolnej – dzień po samym zabiegu.

Czy po zabiegu będę musiał stosować krople okulistyczne?

Tak, przez pierwsze tygodnie po zabiegu będziesz stosować leki w postaci kropli. Dodatkowo przez około 3-6 miesięcy zalecane będą tzw. sztuczne łzy.

Jak długo laserowej operacji wzroku mogę zacząć nosić makijaż?

Makijaż można wykonywać po 1-2 tygodniach od dnia zabiegu laserowej korekcji wzroku.

Czy zabiegi laserowej korekcji wzroku są refundowane przez NFZ?

Zabiegi z zakresu laserowej korekcji wad wzroku nie są finansowane przez państwo. Laserowa korekcja wzroku uznawana jest bowiem za zabieg kosmetyczny – nie tylko w Polsce, ale na całym świecie – a wada wzroku nie jest traktowana jako choroba.

Czy po laserowej korekcji wady wzroku muszę brać urlop?

Przy większości zawodów nie jest to niezbędne, ale ze względu na Twój własny komfort i szybszy powrót do codziennej aktywności, zalecamy, aby przez kilka dni zaplanować sobie czas wolny od pracy i odpoczynek w domu.

Czego unikać po zabiegu laserowej korekcji wad wzroku?

W pierwszych dniach po zabiegu unikaj:

 • oglądania telewizji,
 • długiego czytania,
 • używania komputera i urządzeń mobilnych,
 • pocierania oczu,
 • korzystania z kąpieli w basenie, morzu czy jeziorze – jeszcze przez 6 tygodni po zabiegu.

Ponadto zalecamy mycie twarzy wodą przegotowaną – w ciągu kilku dni po zabiegu.

Jak długo po zabiegu laserowej korekcji mogę zacząć prowadzić samochód?

Najważniejszą kwestią jest tutaj Twoja ostrość wzroku i jej stabilność, dlatego odpowiedź zależy od Twojego indywidualnego stanu zdrowia i komfortu widzenia. Początkowo po zabiegu Twoje widzenie będzie przymglone, możliwy jest także światłowstręt. Warto wiedzieć, że po zabiegu Relex Smile niektórzy dobrze czują się za kierownicą już następnego dnia i są w stanie przyjechać na wizytę kontrolną samodzielnie. Jazda nocą i o zmierzchu może być jednak utrudniona jeszcze przez miesiąc od zabiegu.

Czy mogę poddać się zabiegowi korekcji wad wzroku w czasie ciąży albo karmienia piersią?

Nie, w czasie ciąży lub karmienia piersią nie możemy wykonać Ci korekty wzroku. Zabieg możemy przeprowadzić pół roku po zakończeniu okresu karmienia piersią. Wówczas zapraszamy na konsultacje.

Kiedy po zabiegu mogę zajść w ciążę? Czy mogę rodzić naturalnie?

Po zabiegu laserowej korekcji wad wzroku najbezpieczniej jest nie planować ciąży przez okres od 6 do 12 miesięcy.

Jak długo po laserowej korekcji wzroku mogę wrócić do ćwiczeń fizycznych?

Istotnie, pewna przerwa od aktywności fizycznej jest wskazana po zabiegu. Na siłownię możesz wrócić po 4 tygodniach, treningi biegowe zaplanować po 3-4 tygodniach od zabiegu, a około 6 tygodni poczekać z powrotem do treningów pływackich.

Jak szybko po zabiegu mogę wrócić do aktywności typu basen lub sauna?

Już po 6 tygodniach od zabiegu korekcji wzroku możesz bezpiecznie i spokojnie korzystać z basenu lub sauny.

Umów wizytę

Skorzystaj z wygodnego panelu online i umów wizytę w naszej klinice.

Umów wizytę online