Co to jest jaskra?

Jaskra to choroba powodująca uszkodzenie nerwu wzrokowego, wywołana zbyt wysokim ciśnieniem wewnątrz gałki ocznej. Prowadzi to do obniżenia ostrości wzroku, ubytków w polu widzenia, a w skrajnych przypadkach – nawet do utraty wzroku.

Leczenie jaskry Leczenie jaskry
Diagnostyka jaskry
więcej

W Polsce ponad milion osób choruje na jaskrę. Niestety tylko połowa z nich wie o swojej chorobie. Ponieważ w początkowej fazie choroby nie daje ona żadnych niepokojących objawów, często bywa diagnozowana zbyt późno, gdy dojdzie już do nieodwracalnych zmian, a nawet całkowitej – utraty wzroku. Istotą choroby jest postępujący zanik nerwu wzrokowego.

Uszkodzenie wzroku, spowodowane zanikiem nerwu wzrokowego w jednym oku, może nie zostać w porę zauważone z powodu kompensacji przez drugie oko (innymi słowy – nie dostrzegamy od razu pogorszenia jakości widzenia w jednym oku, gdyż drugie jest sprawne i umożliwia nam posługiwanie się narządem wzroku na co dzień).

Jakie istnieją rodzaje jaskry?

Główne rodzaje jaskry to:

  • jaskra pierwotna zamykającego się kąta – występuje, gdy zamknięciu ulega kanał, którym ciecz wodnista wypływa z oka;
  • jaskra pierwotna otwartego kąta – ma powolny, często bezobjawowy przebieg, a pierwsze zauważalne niepokojące objawy pojawiają się dopiero, gdy zmiany w nerwie wzrokowym są już zaawansowane;
  • jaskra z normalnym ciśnieniem – występuje pomimo normalnego, prawidłowego ciśnienia w oku; wbrew wartościom ciśnienia zbliżonym do osób zdrowych, następuje uszkodzenie nerwu i postępuje stopniowa utrata wzroku;
  • jaskra pierwotna wrodzona – rozwija się u niemowląt i małych dzieci;
  • jaskra wtórna – wywołana inną chorobą oczu lub urazem oka, nowotworem albo stosowaniem sterydów; towarzyszy jej wysokie ciśnienie wewnątrzgałkowe.

Jakie istnieją czynniki ryzyka jaskry?

Poniżej zamieszczamy najważniejsze czynniki ryzyka jaskry. Jeśli któryś z nich znajdziesz u siebie, warto umówić się na wizytę okulistyczną w klinice LENS.

Czynniki ryzyka jaskry to:

  • jaskra w najbliższej rodzinie (dziadkowie, rodzice, rodzeństwo),
  • krótkowzroczność o wadzie wzroku większej niż -4 dioptrie,
  • cukrzyca lub miażdżyca,
  • niskie ciśnienie ogólne,
  • migrenowe bóle głowy,
  • często zimne dłonie, stopy.

Osoby z podejrzeniem jaskry lub chore na jaskrę powinny poddać się badaniom kontrolnym, ukierunkowanym na diagnostykę tej choroby lub ocenę jej progresji. Więcej o diagnostyce jaskry piszemy w tym artykule.

Czy możliwe jest leczenie jaskry?

Jaskra należy niestety do chorób nieuleczalnych. Niezwykle istotne pozostaje jej wczesne wykrycie, ponieważ upośledzenie nerwu wzrokowego jest nieodwracalne. Im wcześniej jaskra zostanie wykryta, tym mniejsze ryzyko, że spowoduje ona poważne uszkodzenie nerwu.

Na szczęście można zahamować postęp choroby poprzez zastosowanie odpowiedniego leczenia, które służy zmniejszeniu ciśnienia śródgałkowego.

Jakie są sposoby leczenia jaskry?

Jaskrę można leczyć kilkoma sposobami w zależności od jej nasilenia i typu. Na początkowym etapie zaawansowania choroby, leczenie odbywa się poprzez podawanie kropli do oczu lub wykonanie zabiegu laserowego, np. SLT. Na kolejnym etapie można przeprowadzić mało inwazyjne zabiegi w jaskrze (MIGS). Ostateczną formą leczenia jest przeprowadzenie operacji przeciwjaskrowej. Nasi specjaliści każdorazowo wybierają najlepszy, indywidualnie dopasowany dla każdego pacjenta sposób leczenia jaskry.

Laseroterapia jaskry

O możliwościach laserowego leczenia jaskry, czyli zabiegach trabekuloplastyki i irydotomii, przeczytasz w tym artykule.

Leczenie chirurgiczne jaskry

Jednym ze sposobów leczenia chirurgicznego jest mało inwazyjna chirurgia jaskry. Ten nowoczesny i dynamicznie rozwijający się dział chirurgicznego leczenia jaskry tworzą operacje minimalnie inwazyjne lub mikroinwazyjne (ang. MIGS, minimally invasive glaucoma surgery). Wykonuje się je poprzez niewielkie nacięcie rogówkowe.

Najważniejszą zaletą zabiegów mało inwazyjnych jest mniejsze ryzyko powikłań pooperacyjnych niż w przypadku technik klasycznych (takich jak trabekulektomia). Wymagają one też mniej kontroli pooperacyjnych. Jakość życia osób po takiej operacji ulega znacznej poprawie. W naszej klinice wykonywane zabiegi tego typu wykonywane są z użyciem implantów iStent.

iStent to Implant zbudowany z tytanu pokrytego heparyną. Umieszczany jest w kanale Schlemma. Jego wszczepienie może być wykonywane samodzielnie lub podczas operacji zaćmy. Zabieg przeznaczony jest dla pacjentów z jaskrą otwartego kąta, mało lub średnio zaawansowaną. Często do uzyskania oczekiwanych efektów konieczne jest wszczepienie dwóch implantów.

Jakie operacje przeciwjaskrowe oferuje klinika LENS?

Trabekulektomia – w trakcie operacji wycinane są fragmenty tkanek w niedrożnym kącie przesączania, a następnie wytwarza się przetokę – sztuczną drogę odpływu cieczy wodnistej z komory przedniej do przestrzeni podspojówkowej. W górnej części gałki ocznej powstaje pęcherzyk filtracyjny.

Fakotrabekulektomia – operacja trabekulektomii połączona z usunięciem zaćmy z jednoczasowym wszczepieniem sztucznej soczewki wewnątrzgałkowej.

Operacje przeciwjaskrowe z użyciem zastawki Ahmeda lub implantów przetokowych typu Ex-PRESS – implant (zastawka) ułatwia odpływ płynu wewnątrzgałkowego i tym samym obniża ciśnienie w oku.

Jak przebiega kwalifikacja do operacji przeciwjaskrowej?

Aby zostać zakwalifikowanym do operacji przeciwjaskrowej, należy przejść konsultacje w Centrum Diagnostyki i Mikrochirurgii Oka LENS. Nasi specjaliści wybierają najlepszą metodę leczenia operacyjnego oraz wykonają niezbędne badania diagnostyczne.

Na czym polega przygotowanie do operacji przeciwjaskrowej?

W ciągu dnia poprzedzającego zabieg oraz w dniu zabiegu rano pacjent powinien aplikować do operowanego oka przepisane wcześniej krople. Na operację pacjent nie musi stawić się na czczo (dopuszczalny jest lekki posiłek kilka godzin przed zabiegiem), ale nie wolno pić kawy ani alkoholu. Leki zalecane przez internistę powinny być przyjmowane bez zmian oprócz doustnych leków przeciw krzepliwych, które na 7 dni przed operacją powinny być zamienione na zastrzyki podskórne (Clexane, Fraxiparine).

W dniu zabiegu należy zabrać ze sobą rozpinaną koszulę (albo bluzę, górę od piżamy) oraz wygodne spodnie (dres albo spodnie od piżamy).

Jak długo trwa operacja przeciwjaskrowa?

Przewidywany czas pobytu pacjenta w klinice LENS to ok 3 – 4 godziny. Sama operacja trwa 30 – 45 minut. Przeprowadza się ją w znieczuleniu miejscowym.

O czym należy pamiętać po operacji przeciwjaskrowej?

W klinice LENS stosujemy następujące wskazania i rekomendacje pooperacyjne:

  • opatrunek pozostaje na oku pacjenta do pierwszej wizyty kontrolnej, która odbywa się następnego dnia po zabiegu, a następnie wyznaczane są kolejne wizyty pooperacyjne,
  • należy stosować krople okulistyczne zgodnie z zaleceniami lekarza podanymi w karcie informacyjnej zabiegu,
  • przez miesiąc po operacji przeciwjaskrowej zalecany jest oszczędzający tryb życia.
Diagnostyka jaskry

Diagnostyka jaskry

Jakie badania powinny wykonać osoby z podejrzeniem jaskry? Osoby z podejrzeniem jaskry lub chore na jaskrę powinny zgłosić się na badania diagnostyczne, ukierunkowane na diagnostykę tej choroby lub ocenę jej progresji. W klinice LENS w procesie diagnostyki jaskry wykonujemy następujące...

Dowiedz się więcej
Laserowe leczenie jaskry

Laserowe leczenie jaskry

Co to jest jaskra? Jaskra to choroba powodująca uszkodzenie nerwu wzrokowego, wywołana zbyt wysokim ciśnieniem wewnątrz gałki ocznej. Prowadzi to do obniżenia ostrości wzroku, ubytków w polu widzenia, a w skrajnych przypadkach – nawet do utraty wzroku. W Polsce ponad...

Dowiedz się więcej

Umów wizytę

Skorzystaj z wygodnego panelu online i umów wizytę w naszej klinice.

Umów wizytę online