Co to jest jaskra?

Jaskra to choroba powodująca uszkodzenie nerwu wzrokowego, wywołana zbyt wysokim ciśnieniem wewnątrz gałki ocznej. Prowadzi to do obniżenia ostrości wzroku, ubytków w polu widzenia, a w skrajnych przypadkach – nawet do utraty wzroku.

W Polsce ponad milion osób choruje na jaskrę. Niestety, tylko połowa z nich wie o swojej chorobie. Ponieważ w początkowej fazie jaskra nie daje żadnych niepokojących objawów, jest diagnozowana zbyt późno, gdy dojdzie już do nieodwracalnych zmian, a nawet do całkowitej utraty wzroku. Istotą choroby jest postępujący zanik nerwu wzrokowego.

Laserowe leczenie jaskry Laserowe leczenie jaskry
Diagnostyka jaskry
więcej

Trabekuloplastyka laserowa – SLT oraz PSLT

Co to jest SLT?

Trabekuloplastyka laserowa selektywna to nieinwazyjna metoda z użyciem lasera służąca obniżeniu ciśnienia wewnątrzgałkowego. A to właśnie podwyższone ciśnienie wewnątrz gałki ocznej jest odpowiedzialne za postęp jaskry. Metodę SLT (Selective Laser Trabekuloplasty), zależnie od indywidualnego stanu pacjenta, można stosować w monoterapii lub w połączeniu z leczeniem farmakologicznym.

Co to jest PSLT?

Zabieg PSLT (Pattern Scanning Laser Trabekuloplasty) to fotokoagulacja przedniego odcinka oka wykorzystująca system fotokoagulacji wzorami impaktów (system pattern). Jest to szybka, bezpieczna, bezbolesna i skuteczna metoda leczenia różnych typów jaskry.

Czym różni się SLT od PSLT?

Oba zabiegi mają wspólny cel – obniżenie ciśnienia wewnątrz gałki ocznej, oba także działają podobnie. Zarówno SLT, jak i PSLT jest ponadto zabiegiem nieinwazyjnym, który wykazuje wysoką skuteczność.

Zabieg PSLT wykonuje się przy użyciu nowoczesnego lasera Pascal, dzięki któremu wykorzystuje się wzór impaktów pattern. W rezultacie zabieg jest jeszcze szybszy w wykonaniu niż tradycyjne SLT i nie powoduje dyskomfortu u pacjenta.

Klinika LENS wyposażona jest w oba lasery – zarówno PSLT, jak i SLT. Ze względu na szybkość wykonania zabiegu metodą pattern oraz ograniczenie do minimum dolegliwości bólowych u pacjenta – zabieg PSLT jest częściej polecany przez naszych specjalistów.

Jakie są zalety trabekuloplastyki laserowej?

Największą zaletą zabiegu SLT i PSLT jest fakt oddziaływania tylko na wybrane komórki zawierające pigment (melaninę) przy pozostawieniu innych tkanek w stanie nienaruszonym – dlatego w nazwie obu wariantów zabiegu występuje słowo selektywna.

Czy trabekuloplastyka laserowa jest zabiegiem bezpiecznym? Czy można ją powtarzać?

Zabieg jest szybki i bezpieczny. Po jego wykonaniu nie występują efekty uboczne ani blizny. Dzięki laseroterapii SLT i PSLT można opóźnić włączenie kropli obniżających ciśnienie, gdyż sam zabieg u niektórych pacjentów może być wystarczający na pewien okres. Warto pamiętać także, że zabieg jest powtarzalny – laseroterapię można wykonywać wielokrotnie bez ryzyka bólu lub efektów ubocznych.

Kiedy stosować metodę SLT i PSLT?

Trabekuloplastykę laserową rekomendujemy pacjentom zmagającym się z:
• jaskrą pierwotną otwartego kąta,
• nadciśnieniem wewnątrzgałkowym,
• jaskrą barwnikową,
• złą tolerancją kropli obniżających ciśnienia.

Jak wygląda zabieg trabekuloplastyki laserowej?

Selektywna laserowa trabekuloplastyka jest w zasadzie bardzo podobna do badania lampą szczelinową. Przed zabiegiem pacjent otrzymuje krople zwężające źrenicę, a także znieczulenie miejscowe oka. Po znieczuleniu na powierzchni gałki nakłada się specjalistyczną soczewkę, która jest odpowiedzialna za precyzyjne skierowanie wiązki lasera. Zabieg trwa kilkanaście minut i jest całkowicie bezbolesny. Przygotowanie pacjenta do zabiegu to około 30 minut.

Irydotomia laserowa

Co to jest irydotomia laserowa?

Irydotomia laserowa polega na wytworzeniu za pomocą energii laserowej otworu w obwodowej części tęczówki, aby ułatwić przepływ cieczy wodnistej. Wykonanie zabiegu zapobiega nadmiernemu wzrostowi ciśnienia sródgałkowego, co zmniejsza ryzyko uszkodzenia nerwu wzrokowego oraz rozwoju jaskry.

Jakie są wskazania do irydotomii laserowej?

Irydotomia laserowa ma za zadanie poszerzenie kąta i umożliwienie prawidłowego odpływu cieczy wodnistej. Wskazaniem do wykonania tego zabiegu jest jaskra pierwotna zamkniętego kąta lub wąski kąt komory przedniej o dużym ryzyku zamknięcia. Irydotomia laserowa wykonywana jest również w niektórych przypadkach jaskry barwnikowej, gdzie kąt jest wprawdzie otwarty, ale celem zabiegu jest wówczas wypłaszczenie podstawy tęczówki i zmniejszenie jej kontaktu z obwódką rzęskową, co zmniejsza ilość wysypującego się barwnika.

Jaki jest cel zabiegu irydotomii laserowej?

Wykonanie irydotomii laserowej chroni przed ostrym atakiem jaskry, poprzez umożliwienie prawidłowego odpływu cieczy wodnistej w oku.

Jak wygląda zabieg zabieg irydotomii laserowej? Czy jest bolesny?

Zabieg irydotomii laserowej nie jest bolesny, wymaga jednak założenia na oko specjalistycznej soczewki z użyciem specjalnego żelu. Przed zabiegiem lekarz zwęża źrenicę przy pomocy kropli i podaje pacjentowi znieczulenie miejscowe, również w postaci kropli do oczu. Sam zabieg trwa kilka minut, natomiast przygotowanie pacjenta do zabiegu obejmuje około 30 minut.

Co warto wiedzieć o laseroterapii w jaskrze?

  • Zabiegi laseroterapii wykonywane są pełnopłatnie lub w ramach NFZ na podstawie skierowania od lekarza okulisty.
  • Zabiegi laserowe wykonywane są ambulatoryjnie, w gabinecie laseroterapii w pozycji siedzącej.
  • Zabieg trwa od kilku do kilkunastu minut, a czas pobytu w klinice – ok. 30 – 45 minut.
  • Zabiegi są bezbolesne, stosowane jest znieczulenie oka za pomocą kropli znieczulających.
  • Na gałkę oczną nakładana jest specjalna soczewka umożliwiająca precyzyjne skierowanie wiązki światła laserowego.
  • Przez kilka dni po zabiegu należy stosować krople zalecone przez lekarza.

Diagnostyka jaskry

Diagnostyka jaskry

Jakie badania powinny wykonać osoby z podejrzeniem jaskry? Osoby z podejrzeniem jaskry lub chore na jaskrę powinny zgłosić się na badania diagnostyczne, ukierunkowane na diagnostykę tej choroby lub ocenę jej progresji. W klinice LENS w procesie diagnostyki jaskry wykonujemy następujące...

Dowiedz się więcej
Leczenie jaskry

Leczenie jaskry

Co to jest jaskra? Jaskra to choroba powodująca uszkodzenie nerwu wzrokowego, wywołana zbyt wysokim ciśnieniem wewnątrz gałki ocznej. Prowadzi to do obniżenia ostrości wzroku, ubytków w polu widzenia, a w skrajnych przypadkach – nawet do utraty wzroku.

Dowiedz się więcej

Umów wizytę

Skorzystaj z wygodnego panelu online i umów wizytę w naszej klinice.

Umów wizytę online