Czy zabieg usunięcia zaćmy jest bolesny?

Operacja zaćmy nie boli. Większość pacjentów po zabiegach twierdzi, że dolegliwości związane z zabiegiem były mniejsze niż się spodziewali.

Chirurgia okulistyczna: najczęstsze pytania i odpowiedzi (FAQ) Chirurgia okulistyczna: najczęstsze pytania i odpowiedzi (FAQ)
Korekcja wad wzroku: najczęstsze pytania i odpowiedzi (FAQ)
więcej

Jakie znieczulenie stosuje się podczas zabiegu usunięcia zaćmy?

Większość zabiegów zaćmy w klinice LENS wykonywanych jest w znieczuleniu miejscowym, aplikowanych z pomocą specjalistycznych kropli do oczu.

Co będę odczuwać podczas zabiegu usunięcia zaćmy?

Podczas zabiegu pacjent jest przytomny, więc wszystko słyszy, widzi światło, a także czuje dotyk w okolicy oka. Co najważniejsze – nie czuje jednak bólu.

Jak przebiega zabieg usunięcia zaćmy?

Zabieg usunięcia zaćmy polega na usunięciu zmętniałej soczewki własnej i wszczepieniu soczewki sztucznej, która będzie znajdowała się w oku pacjenta do końca życia. Zabieg usunięcia zaćmy wykonuje się za pomocą ultradźwięków, czyli fakoemulsyfikacji.

Jak należy się przygotować do zabiegu usunięcia zaćmy?

Przed planowanym zabiegiem usunięcia zaćmy należy zgłosić się do swojego lekarza rodzinnego po zaświadczenie o stanie zdrowia, trzeba także wykonać badanie EKG. Ponadto na dzień przed zabiegiem należy stosować odpowiednie krople, aplikowane do operowanego oka.

Czy istnieje ryzyko trwałej utraty wzroku podczas zabiegu usunięcia zaćmy?

Zabiegi usunięcia zaćmy należą do bezpiecznych i rutynowo wykonywanych. Ryzyko powikłań jest bardzo nieduże. Najgroźniejsze z możliwych komplikacji pooperacyjnych to zapalenie wnętrza gałki ocznej, które najczęściej wymaga wykonania witrektomii.

Jakie są ograniczenia w aktywności i jak długo trwa okres rekonwalescencji po zabiegu usunięcia zaćmy?

Okres rekonwalescencji po zabiegu trwa najczęściej 4 – 6 tygodni, podczas których należy unikać nadmiernego wysiłku fizycznego, schylania się i dźwigania. Nie powinno się intensywnie gimnastykować. Warto wiedzieć, że w tym czasie przewidziane są dwie wizyty kontrolne w klinice LENS.

Czy podczas zabiegu usunięcia zaćmy trwale zmienia się geometria gałki ocznej?

Podczas zabiegu zaćmy usuwa się na zawsze soczewkę własną i wszczepia pacjentowi soczewkę sztuczną, która pozostanie w oku do końca życia. Dlatego występuje trwała zmiana anatomii oka.

Jak długo trwa zabieg usunięcia zaćmy?

Zabieg usunięcia zaćmy trwa około 8 – 15 minut.

Jak długo po zabiegu muszę zostać w klinice okulistycznej?

Całościowy czas pobytu w klinice LENS w dniu zabiegu usunięcia zaćmy obejmuje 3 godziny, po których pacjent wraca do domu. W następnym dniu po zabiegu pacjent przyjeżdża na wizytę kontrolną.

Dlaczego przed zabiegiem usunięcia zaćmy ważny jest wybór odpowiedniej soczewki?

Wybór odpowiedniej soczewki przed zabiegiem usunięcia zaćmy jest niezwykle istotny, gdyż zabieg wykonywany jest jeden raz w życiu – należy się wnikliwie zastanowić, jakie soczewki chcemy mieć w swoich oczach.

Czy soczewki używane podczas zabiegów w ramach NFZ są podobnej jakości, jak soczewki stosowane w zabiegach prywatnych?

Bezpłatne zabiegi w ramach NFZ finansowane są przez państwo. W ramach pakietu usług publicznych oferowane są podstawowe soczewki, z możliwością korekcji jedynie widzenia na jedną odległość, najczęściej do dali. Soczewki stosowane w ramach płatnych zabiegów mają dodatkowo filtry chroniące przed chorobami siatkówki, w tym plamki żółtej, wykonane są także z bardziej zaawansowanych technologicznie materiałów. Dzięki zastosowaniu tego typu soczewek istnieje możliwość korekcji wady wzroku zarówno na dużą, pośrednią, a także małą odległość. Więcej na ten temat przeczytasz w tym artykule.

Czy po operacji usunięcia zaćmy będę musiał(a) nosić okulary?

Po operacji zaćmy wykonanej w ramach NFZ konieczne będzie noszenie okularów do czytania. Natomiast po operacji zaćmy z wykorzystaniem soczewek oferowanych odpłatnie możliwe jest całkowite uwolnienie się od okularów – zarówno do dali, jak i bliży.

Chcę całkowicie uwolnić się od okularów po zabiegu usunięcia zaćmy – jak to osiągnąć?

To możliwe, kiedy wybierzesz tzw. soczewki multifokalne – wieloogniskowe, oferowane odpłatnie. Szczegółowe informacje na temat działania tych soczewek znajdziesz tutaj.

Czy istnieje możliwość dokonania dopłaty do zabiegów oferowanych w ramach NFZ dla uzyskania lepszej jakości soczewki?

Niestety, nie ma możliwości dokonywania dopłat do zabiegów oferowanych w ramach NFZ, aby wszczepić lepszą soczewkę. Pacjent musi dokonać wyboru, czy zabieg usunięcia zaćmy chce przeprowadzić całkowicie bezpłatnie w ramach finansowania przez państwo, czy pełnopłatnie. Wybierając zabieg pełnopłatny, pacjent zyskuje możliwość całkowitego pozbycia się okularów. W soczewkach odpłatnych dodatkowo wbudowane są filtry, które chronią przed innymi chorobami oczu.

Mam zarówno zaćmę, jak i jaskrę – czy da się wyleczyć obie choroby podczas jednego zabiegu?

Tak, można podczas jednej operacji wyleczyć się zarówno z zaćmy, jak i obniżyć ciśnienie wewnątrzgałkowe odpowiedzialne za progresję jaskry. Zabieg usunięcia zaćmy oraz wszczepienia iStentu podczas jednego zabiegu jest szczególnie polecany, gdyż stanowi operację mało inwazyjną. Istnieje również możliwość usunięcia zaćmy i wykonania trabekulektomii jednoczasowo – zabieg taki nazywa się fakotrabekulektomią i jest proponowany pacjentom z bardziej zaawansowanymi zmianami jaskrowymi oraz z zaćmą.

Jak wygląda rekonwalescencja po zabiegu przeciwjaskrowym?

Okres rekonwalescencji po zabiegu trwa najczęściej 4 – 6 tygodni, podczas których należy unikać nadmiernego wysiłku fizycznego, schylania się, dźwigania i gimnastyki. Ponadto w tym czasie należy zgłosić się na kilka wizyt kontrolnych w klinice LENS.

Czy zabiegi w jaskrze są bolesne?

Nie, operacje w jaskrze nie bolą. Stosuje się znieczulenie miejscowe kropelkowe, podobnie jak przy operacji zaćmy.

Jakie znieczulenie stosuje się podczas zabiegu witrektomii?

Podczas zabiegu witrektomii najczęściej stosujemy znieczulenie ogólne, podczas którego pacjent zasypia. W niektórych przypadkach stosowane jest znieczulenie miejscowe, za pomocą specjalistycznych kropli.

Jak należy postępować po zabiegu witrektomii?

Po zabiegu witrektomii należy unikać wysiłku fizycznego, schylania i dźwigania przez minimum miesiąc. Dodatkowo – w zależności od schorzenia oraz techniki zabiegu – należy stosować odpowiednie ułożenie głowy oraz ciała pacjenta, o którym szczegółowo poinformuje lekarz operujący.

Dlaczego przez kilka dni po zabiegu witrektomii widzę ciemną, okrągłą kulkę?

Podczas operacji witrektomii usuwa się ciało szkliste z oka i w to miejsce podaje się gaz, aby odpowiednio wypełnić gałkę oczną, utrzymać jej prawidłowy kształt i ciśnienie. To właśnie ten pęcherzyk gazu jest widoczny w oku jako ciemna, okrągła kulka. Trwa to od kilku dni do 3 tygodni. Następnie, po upływie 2 – 3 tygodni, gaz wypełniający gałkę oczną całkowicie się wchłania, a ciemna kropka znika.

Jak szybko po zabiegu witrektomii mogę lecieć samolotem?

Po zabiegu witrektomii można lecieć samolotem po upływie ok. 4 – 6 tygodni.

Czy podczas operacji obecny jest lekarz anestezjolog?

Podczas każdej operacji w klinice LENS obecny jest lekarz anestezjolog, który monitoruje stan zdrowia pacjenta. Anestezjolog uczestniczy także podczas zabiegów usunięcia zaćmy, zarówno w znieczuleniu miejscowym, jak i ogólnym.

Zdiagnozowano u mnie rozwarstwienie siatkówki – jakie są koszty związane z zabiegiem?

Wizyta kwalifikacyjna do operacji odwarstwienia siatkówki jest odpłatna, natomiast całość zabiegu podlega finansowaniu przez NFZ, oczywiście zgodnie z aktualnymi możliwościami Funduszu. Wizyty kontrolne w klinice LENS w pierwszym miesiącu po operacji są bezpłatne.

Czy po operacji okulistycznej muszę spędzić noc w klinice?

Większość operacji w klinice LENS wykonywanych jest w trybie 1-dniowym. Oznacza to, że pacjent wraca do domu już w dniu zabiegu. Wizyta kontrolna po operacji odbywa się następnego dnia.

Jakie operacje w klinice LENS wykonywane są na NFZ?

W ramach kontraktu z Narodowym Funduszem Zdrowia istnieje możliwość wykonania operacji usunięcia zaćmy, operacji przeciwjaskrowej – tzw. fakotrabekulektomii – oraz witrektomii, zgodnie z aktualną dostępnością terminów w NFZ.

Odwarstwienie siatkówki – objawy i leczenie

Odwarstwienie siatkówki – objawy i leczenie

Jakie są objawy odwarstwienia siatkówki? Niepokojące objawy, które mogą poprzedzać odwarstwienie siatkówki, to błyski występujące przed oczami – zarówno w dzień, jak i w nocy – oraz pojawiające się w większej ilości, a przesuwające się cały czas w polu widzenia,...

Dowiedz się więcej
Choroby siatkówki i witrektomia

Choroby siatkówki i witrektomia

Czym jest zabieg witrektomii? Operacja witrektomii Witrektomia to operacja wewnątrzgałkowa lecząca głównie schorzenia siatkówki oraz ciała szklistego. W przypadku wielu pacjentów witrektomia jest zabiegiem ostatniej szansy na poprawę widzenia, a często również jedyną skuteczną metodą leczenia.

Dowiedz się więcej
Operacja i leczenie zaćmy

Operacja i leczenie zaćmy

Zaćma (Cataracta) Czym jest zaćma? Zaćma to choroba oczu, która pogarsza jakość widzenia. Pozostawiona bez leczenia, może prowadzić nawet do całkowitej utraty wzroku. Zaćma polega na tym, że soczewka, która położona jest bezpośrednio za tęczówką, ulega zmętnieniu. Zdrowa soczewka jest...

Dowiedz się więcej
Leczenie jaskry

Leczenie jaskry

Co to jest jaskra? Jaskra to choroba powodująca uszkodzenie nerwu wzrokowego, wywołana zbyt wysokim ciśnieniem wewnątrz gałki ocznej. Prowadzi to do obniżenia ostrości wzroku, ubytków w polu widzenia, a w skrajnych przypadkach – nawet do utraty wzroku.

Dowiedz się więcej
Kwalifikacja do zabiegów chirurgicznych

Kwalifikacja do zabiegów chirurgicznych

Rezerwacja online

Dowiedz się więcej

Umów wizytę

Skorzystaj z wygodnego panelu online i umów wizytę w naszej klinice.

Umów wizytę online