Witrektomia to operacja wewnątrzgałkowa lecząca głównie schorzenia siatkówki oraz ciała szklistego. W przypadku wielu pacjentów witrektomia jest zabiegiem ostatniej szansy na poprawę widzenia, a często również jedyną skuteczną metodą leczenia.
Zabieg witrektomii polega na wykonaniu kilku nacięć twardówki (o długości 0,5 – 1 mm), w odległości 4 mm od rąbka rogówki. Następnie do gałki ocznej wprowadzane są narzędzia mikrochirurgiczne oraz substancje niezbędne do przeprowadzenia zabiegu, czyli usunięcia ciała szklistego i ewentualnych schorzeń siatkówki.
Gałka oczna wypełniana jest (w zależności od przyczyny operacji):
Niekiedy jednocześnie z witrektomią są wykonywane inne zabiegi – np. usunięcie zaćmy.
Aby zostać zakwalifikowanym do witrektomii, należy przejść konsultacje w naszej klinice. W ich trakcie zostanie przeprowadzony wywiad, pełne badanie okulistyczne oraz niezbędne badania diagnostyczne:
Zabieg witrektomii w naszej klinice jest refundowany przez NFZ. W zależności od limitu istnieje możliwość wykonania zabiegu odpłatnie.
Rezerwacja online Zarezerwuj dla siebie termin już dziś!
Dowiedz się więcejCzy zabieg usunięcia zaćmy jest bolesny? Operacja zaćmy nie boli. Większość pacjentów po zabiegach twierdzi, że dolegliwości związane z zabiegiem były mniejsze niż się spodziewali.
Dowiedz się więcejJakie są objawy odwarstwienia siatkówki? Niepokojące objawy, które mogą poprzedzać odwarstwienie siatkówki, to błyski występujące przed oczami – zarówno w dzień, jak i w nocy – oraz pojawiające się w większej ilości, a przesuwające się cały czas w polu widzenia,...
Dowiedz się więcejCo to jest i z czego składa się siatkówka oka? Siatkówka oka jest przezroczystą, cienką tkanką, która wyściela wnętrze gałki ocznej. Zlokalizowane są w niej pierwsze neurony drogi wzrokowej, z których sygnał wzrokowy – poprzez nerw wzrokowy – przekazywany jest...
Dowiedz się więcejJakie problemy okulistyczne występują w cukrzycy? Na cukrzycę chorują już prawie 3 miliony Polaków, a liczba ta stale wzrasta. Pomimo rosnącej wiedzy oraz świadomości społecznej, wielu pacjentów nie zdaje sobie sprawy, że ma cukrzycę. Zdarza się, że to właśnie okulista...
Dowiedz się więcej