Aparat Corvis ST firmy Oculus, którym dysponujemy w klinice LENS, służy do dokładnej wizualizacji i oceny własności biomechanicznych rogówki, a także do bezdotykowego pomiaru ciśnienia wewnątrzgałkowego.
Aparat Corvis wytwarza podmuch powietrza, który odkształca rogówkę. Następnie zainstalowana w urządzeniu kamera Scheimpfluga rejestruje zachowanie rogówki pod wpływem podmuchu powietrza – ocenia formę oraz odkształcenie się rogówki podczas podmuchu, a także szybkość i jakość powrotu do jej pierwotnego kształtu. Ma to szczególne znaczenie w diagnostyce stożka rogówki na wczesnym etapie jego występowania. Warto wiedzieć, że badanie biomechaniki rogówki jest krótkie, bezbolesne i bezdotykowe.
Aparat Corvis ma zastosowanie podczas kwalifikacji do laserowej korekcji wad wzroku, diagnostyki i monitorowania progresji stożka rogówki (w połączeniu z badaniem Pentacam). Badanie Corvis wykorzystywane jest także w diagnostyce jaskry dzięki możliwości dokonania dokładnej oceny ciśnień wewnątrzgałkowych.
Urządzenie Corvis połączone z Pentacamem to nowoczesna stacja diagnostyczna badająca biomechanikę i kształt rogówki. Połączenie badań i możliwości z obu aparatów (Pentacam i Corvis) daje możliwość oceny zarówno kształtu, jak i mechanicznych właściwości rogówki, czyli tomografii i biomechaniki rogówki. W rezultacie jesteśmy w stanie wykryć wczesne postacie stożka rogówki – choroby, która stanowi bezwzględne przeciwwskazanie do laserowej korekcji wad wzroku. Wczesna diagnoza stożka rogówki w jego początkowym stadium stwarza możliwość wczesnego zastosowania leczenia.
W naszej klinice innowacyjna stacja Corvis i Pentacam została zainstalowana jako pierwsza w Polsce. Dzięki temu możemy zapewnić jeszcze wyższe bezpieczeństwo podczas kwalifikacji przedoperacyjnej do zabiegów laserowej korekcji wad wzroku.