Ultrabiomikroskopia (UBM) to metoda badania ultrasonograficznego przedniego odcinka gałki ocznej, wykorzystująca fale dźwiękowe o ultrawysokiej częstotliwości. Badanie UBM wykonuje doświadczony lekarz okulista. To specjalistyczne badanie pozwala wykryć zmiany i choroby oczu, a szybkie podjęcie leczenia daje wysokie rokowanie na wyleczenie schorzenia.
Dzięki właściwościom technicznym ultrabiomikroskopii, badanie daje możliwość wizualizacji mikrostruktury zmian patologicznych przedniego odcinka gałki ocznej, a zwłaszcza przestrzeni za tęczówką. To niezwykle ważne w procesie diagnostycznym, bo ten odcinek jest niemożliwy do obserwacji za pomocą innych metod badania (UBM gwarantuje najwyższą rozdzielczość mikroarchitektury struktur). Dlatego aparatura ta i badanie najczęściej dostępne są w najlepszych klinikach w kraju. Możesz wykonać je w Klinice Lens w Olsztynie.
UBM zaleca się w diagnostyce schorzeń przedniego odcinka oka, a zwłaszcza:
Badanie UBM wykonywane jest w miejscowym znieczuleniu kroplowym z zastosowaniem rozwórki powiekowej. W trakcie badania pacjent leży na plecach. Nie ma czego się obawiać, bo badanie nie jest bolesne ani inwazyjne.
Zestaw do badania ultrabiomikroskopowego, wykonywanego w Klinice LENS, różni się od standardowych urządzeń ultrasonograficznych głowicą ultradźwiękową, która emituje fale dźwiękowe o częstotliwości 25-100 MHz.
Badanie UBM wykonywane jest z wykorzystaniem aparatu firmy Quantel Medical. Mechaniczna głowica liniowa 50 Mhz (sonda LIN 50 UBM zestawu Aviso) porusza się w wewnętrznej komorze imersyjnej, którą wypełnia się przed badaniem wodą destylowaną. Następnie nakładana jest foliowa nakładka z pierścieniem blokującym (CleanScan bag/balloon technology).
Tak. Do badania UBM nie podajemy kropli rozszerzających źrenice, w związku z tym nie występują zaburzenia widzenia związane z poszerzonymi źrenicami, więc pacjent może bezpiecznie wrócić samochodem do domu. Warto podzielić się z lekarzem wszystkimi wątpliwościami i nie bać się zadawać pytania – specjalista chętnie na nie odpowie, bo poczucie bezpieczeństwa i spokój naszych pacjentów są dla nas niezwykle ważne.