Czy skrzydlik występuje częściej u kobiet, czy u mężczyzn? Skąd wzięła się jego charakterystyczna nazwa? A co najważniejsze – jak poradzić się z dolegliwościami związanymi ze skrzydlikiem? Poznaj nasze sposoby!
Skrzydlik jest zmianą degeneracyjną spojówki, która polega na wrastaniu tkanki włóknisto-naczyniowej w rogówkę. Nazwę tej zmianie nadano ze względu na jej podobieństwo do skrzydła owada. Wierzchołek skrzydlika leżący na rogówce nazywa się głową, natomiast część umiejscowioną na twardówce określa się jako podstawę.
Czynnikiem, który sprzyja pojawieniu się skrzydlika, jest ekspozycja na promieniowanie UV oraz praca na otwartej przestrzeni. Odnotowano, że skrzydlik częściej występuje u mężczyzn niż u kobiet.
Małe skrzydliki nie wykazują objawów subiektywnych, natomiast zmiany, które zaczynają wrastać w rogówkę, powodują objawy dyskomfortu ocznego – tj. światłowstręt, uczucie ciała obcego pod powiekami, łzawienie. W zaawansowanym stadium dochodzi do pogorszenia ostrości wzroku i podwójnego widzenia.
Postępowanie zależy od wielkości skrzydlika. Małe, płaskie skrzydliki nie wymagają leczenia chirurgicznego. Pacjenci z tej grupy powinni używać okularów z filtrem UV oraz preparatów nawilżających powierzchnię oka, takich jak sztuczne łzy.
Natomiast bezsprzecznym wskazaniem do leczenia chirurgicznego jest szybki wzrost skrzydlika w kierunku centrum rogówki, któremu towarzyszy postępująca niezborność rogówkowa (astygmatyzm). Proste wycięcie zmiany z pozostawieniem odsłoniętej twardówki lub zszyciem spojówki często prowadzi do wznowy. Dlatego obecnie zaleca się wycięcie zmiany wraz z przeszczepieniem spojówki (jest to tzw. translokacja – przemieszczenie własnej spojówki), rąbka rogówki lub błony owodniowej.