Zaćma to choroba oczu, która pogarsza jakość widzenia. Pozostawiona bez leczenia, może prowadzić nawet do całkowitej utraty wzroku. Zaćma polega na tym, że soczewka, która położona jest bezpośrednio za tęczówką, ulega zmętnieniu. Zdrowa soczewka jest przejrzysta niczym kropla wody, ale w przypadku wystąpienia zaćmy przepuszcza ona coraz mniej światła ze względu na zmętnienia. Pogarszająca się jakość widzenia może być porównana do widzenia przez „zabrudzone szkło” i ten właśnie objaw pacjenci często u siebie rozpoznają.
Warto pamiętać, że zaćma nie boli, nie swędzi ani nie drażni oczu, lecz powoduje słabsze rozróżnianie barw oraz dyskomfort przy patrzeniu na światła nadjeżdżających pojazdów lub na jasne słońce.
Nie, wyróżniamy dwa zasadnicze typy zaćmy:
zaćma wrodzona, która może występować już u noworodków,
zaćma nabyta – zaćma pourazowa, zaćma w przebiegu różnych chorób (np. cukrzycy) lub pojawiająca się po leczeniu sterydami oraz zaćma starcza, której symptomy występują w następstwie starzenia się organizmu.
Zaćmę leczy się jedynie na drodze jej operacyjnego usunięcia. Operacja zaćmy polega na niewielkim nacięciu oka, dzięki czemu usuwa się zmętniałą soczewkę, a następnie w jej miejsce wszczepia się nową, sztuczną soczewkę, która przywraca dobrą jakość widzenia. Zabieg usunięcia zaćmy nazywa się fakoemulsyfikacją zaćmy.
Współczesna chirurgia zaćmy pozwala nie tylko na wymianę zmętniałej soczewki własnej na sztuczną, lecz także daje możliwość korekcji towarzyszących wad wzroku – takich jak krótkowzroczność, nadwzroczność, astygmatyzm czy presbiopia (starczowzroczność).
Zastosowanie filtrów UV i światła niebieskiego w implantach wewnątrzgałkowych wpływa ochronnie na nabłonek barwnikowy siatkówki oka, zmniejszając tym samym ryzyko rozwoju zwyrodnienia plamki żółtej związanego z wiekiem.
Specjalnie dla swoich pacjentów Centrum Diagnostyki i Mikrochirurgii Oka LENS przygotowało wyjątkową ofertę na soczewkę dwuogniskową. Oznacza to, że zabieg usunięcia zaćmy z wszczepieniem soczewki dwuogniskowej – umożliwiającej uwolnienie się od okularów zarówno do dali, jak i do bliży – dostępny jest w klinice LENS w bardzo korzystnej cenie. Zachęcamy do umówienia wizyty diagnostycznej i zapoznania się z naszą ofertą.
W przeciwieństwie do soczewki standardowej, soczewka dwuogniskowa pozwala widzieć dobrze zarówno na dużą, jak i na małą odległość. W rezultacie senior po zabiegu usunięcia zaćmy i wszczepieniu soczewki dwuogniskowej będzie mógł bez problemu czytać książki bez okularów, a na ulicy już z daleka rozpozna swoich znajomych lub odczyta numer nadjeżdżającego tramwaju.
Promocyjny zabieg usunięcia zaćmy z wszczepieniem soczewki dwuogniskowej szczególnie polecamy osobom starszym, które rozważają poddanie się operacji samej zaćmy. Dlatego jeśli bliska Ci osoba w wieku starszym – np. Twoja mama, dziadek lub ciocia – planuje operacyjne usunięcie zaćmy w ramach Narodowego Funduszu Zdrowia (NFZ), warto wesprzeć ją, skłaniają do wyboru soczewki dwuogniskowej. Dzięki takiej zabiegowi pacjent zyska znacznie więcej swobody i niezależności, bo będzie widział dobrze zarówno z bliska, jak i z daleka.
W Centrum Diagnostyki i Mikrochirurgii Oka LENS wykonywane są również operacje usunięcia zaćmy w ramach kontraktu z Narodowym Funduszem Zdrowia (NFZ). Pacjentom oferowana jest wówczas soczewka standard w ramach NFZ.
Soczewka standard w ramach NFZ daje możliwość uzyskania dobrego widzenia tylko na jedną odległość – czyli z bliska lub z daleka. Przykładowo, jeśli pacjent zdecyduje się na usunięcie krótkowzroczności, to widzenie z odległości bliskiej (czytanie książek) lub pośredniej (korzystanie z komputera) stanie się niemożliwe bez okularów.
W Centrum Diagnostyki i Mikrochirurgii Oka LENS chirurgia soczewki wykonywana jest w pełnym zakresie usług. Leczymy szereg skomplikowanych przypadków zaćmy, m.in. zaćmy pourazowe, podwichnięte, dojrzałe lub wikłające przez inne choroby oczu.
Zaćmę można rozpoznać podczas podstawowego badania okulistycznego, badając oczy w lampie szczelinowej po wcześniejszym zaaplikowaniu pacjentowi kropli rozszerzających źrenice. Więcej informacji na temat diagnostyki zaćmy znajdziesz w tym artykule.
W celu zakwalifikowania się do operacji zaćmy należy zgłosić się do Centrum Diagnostyki i Mikrochirurgii Oka LENS na badanie konsultacyjne. Na jego podstawie lekarz specjalista zaproponuje najlepsze rozwiązanie dla badanego pacjenta oraz dobór takiej soczewki, dzięki której pooperacyjny efekt terapeutyczny będzie optymalny i dostosowany indywidualnie do oczekiwań pacjenta.
W przeddzień i w dniu zabiegu rano pacjent stosuje krople przepisane przez lekarza okulistę. Na operację pacjent nie musi stawić się na czczo (dopuszczalny jest lekki posiłek kilka godzin przed zabiegiem), ale nie wolno pić kawy ani alkoholu. Leki zalecane przez internistę powinny być przyjmowane bez zmian.
W dniu zabiegu należy zabrać ze sobą rozpinaną koszulę (albo bluzę, górę od piżamy) oraz wygodne spodnie (dres albo spodnie od piżamy).
Przewidywany czas pobytu pacjenta w klinice LENS to ok 3 – 4 godziny. Sama operacja jest krótka, trwa zaledwie od 15 do 30 minut.
Nie, operacja usunięcia zaćmy jest całkowicie bezbolesna. Najczęściej przeprowadza się ją w znieczuleniu miejscowym. Jednak w ciągu kilku dni po operacji możliwe jest wystąpienie drobnych dolegliwości, takich jak swędzenie, pieczenie lub uczucie ciała obcego w oku.
W klinice LENS stosujemy następujące wskazania i rekomendacje pooperacyjne:
Czy w diagnostyce zaćmy stosuje się także inną aparaturę okulistyczną? Tak, bywa, że w diagnostyce zaćmy wykorzystuje się urządzenie Pentacam. Z jego pomocą lekarz może ocenić stopień zaawansowania zmętnień soczewki określany według specjalistycznej skali. W klinice LENS dysponujemy pełnią możliwości...
Dowiedz się więcej