Czym jest refrakcyjna wymiana soczewki?

Refrakcyjna wymiana soczewki (RLE, refractive lens exchange) jest to zabieg, podczas którego usuwa się własną soczewkę – tą, która już w starszym wieku jest sztywna i nie akomoduje, przez co utrudnione jest widzenie na bliską odległość – i w jej miejsce wszczepia się zaawansowaną technologicznie sztuczną soczewkę korygującą wady wzroku, najczęściej wieloogniskową.

U kogo wykonuje się zabieg refrakcyjnej wymiany soczewki?

U pacjentów ze zdiagnozowaną zaćmą oraz u osób z przezierną soczewka, u których zaćma nie jest zdiagnozowana, ale które mają wadę wzroku – krótkowzroczność, nadwzroczność, starczowzroczność lub astygmatyzm.

Refrakcyjna wymiana soczewki – na czym to polega? Refrakcyjna wymiana soczewki – na czym to polega?
Korekcja wad wzroku: najczęstsze pytania i odpowiedzi (FAQ)
więcej

Jakie rodzaje soczewek stosuje się podczas zabiegu?

  • Soczewki wieloogniskowe (multifokalne) – umożliwiają bardzo dobrą ostrość wzroku do dali, bliży oraz odległości pośredniej.
  • Soczewki toryczne wieloogniskowe – likwidują astygmatyzm, zapewniają ostre widzenie do dali, do bliży oraz na odległości pośrednie, dają więc możliwość całkowitego uniezależnienia się od okularów korekcyjnych.

Jaki cel ma refrakcyjna wymiana soczewki?

W przeciwieństwie do laserowego zabiegu na rogówce, ten zabieg dotyczy soczewki. Koryguje on wadę wzroku oraz starczowzroczność i ma na celu umożliwienie pacjentowi pozbycia się okularów. Refrakcyjna wymiana soczewki stanowi alternatywę dla laserowej korekcji wzroku.

Trwałość zabiegu

Zabieg znany jest ze swojego długotrwałego efektu. Co więcej, uniemożliwia rozwinięcie się zaćmy w przyszłości, ponieważ zaćma nie występuje w przypadku sztucznych soczewek.

Czy refrakcyjna wymiana soczewki jest dla mnie?

Zabieg ten jest również zalecany osobom z różnymi problemami oczu, takimi jak: cienka rogówka czy z zespół suchego oka. Wynika to z faktu, że refrakcyjna wymiana soczewek nie wprowadza większych zmian w rogówce.

Refrakcyjną wymianę soczewki wybierają najczęściej osoby, którzy z różnych powodów nie kwalifikują się do zabiegu laserowej korekcji wady wzroku. Nierzadko spowodowane jest to faktem, że ich wada jest zbyt duża oraz rogówka jest zbyt cienka, aby przeprowadzić laserową korekcję a także nie kwalifikują się one lub nie decydują się na zabieg doszczepienia soczewki fakijnej.

Przygotowania do zabiegu

Przed zabiegiem należy przejść badanie kwalifikacyjne, podczas którego dokładnie kalkulowana jest odpowiednia dla danego pacjenta soczewka. Możliwe jest wystąpienie ogólnych zagrożeń chirurgicznych, o których wszyscy pacjenci zostają poinformowani podczas rozmowy z lekarzem w trakcie wizyty kwalifikacyjnej. Szczególnie zainteresowana tym typem zabiegów jest grupa pacjentów, którzy potrzebują kilku par okularów – do chodzenia i do czytania – lub okularów progresywnych, a którzy chcieliby uwolnić się od okularów, co daje dużą swobodę w wykonywaniu aktywności fizycznych oraz w codziennym życiu.

Jak przebiega zabieg refrakcyjnej wymiany soczewki?

Przygotowanie. Refrakcyjna wymiana soczewki to około 20-minutowy zabieg. Przeprowadzany jest trybie jednodniowym. W większości przypadków pacjent spędza w klinice LENS 3 godziny. Oko znieczulane jest za pomocą specjalistycznych kropli.

Cięcie. W pierwszej fazie zabiegu lekarz wykonuje małe nacięcie rogówki. Pozwala to na usunięcie naturalnej soczewki metodą fakoemulsyfikacji

Wstawienie sztucznej soczewki. W kolejnym etapie zabiegu wszczepia się nową soczewkę, która jest najlepiej dostosowana do oka pacjenta oraz dobrana pod kątem pożądanego efektu końcowego.

Faza pooperacyjna. Po zabiegu oko pacjenta chronione jest za pomocą przezroczystej osłonki ochronnej. Pozwala to na zabezpieczenie przed czynnikami zewnętrznymi, takimi jak brud, kurz czy uderzenie oka w godzinach nocnych.

Umów wizytę

Skorzystaj z wygodnego panelu online i umów wizytę w naszej klinice.

Umów wizytę online