Witreoliza to nieinwazyjna i bezbolesna metoda leczenia mętów ciała szklistego. Polega ona odparowaniu lub rozdrobnieniu mętów w ciele szklistym. Podczas zabiegu witreolizy energia laserowa odparowuje składniki mętów – cząsteczki kolagenu i kwasu hialuronidowego – wytwarzając gaz. W rezultacie męt zostaje usunięty lub zmniejszony do rozmiaru, który nie utrudnia pacjentowi widzenia.
Kandydatami do zabiegu witreolizy są wszystkie osoby cierpiące z powodu obecnych od kilku miesięcy ruchomych plamek w polu widzenia. Podczas wizyty kwalifikacyjnej do zabiegu lekarz decyduje, czy dany pacjent jest odpowiednim kandydatem do zabiegu.
Zabieg nie jest polecany osobom młodszym (poniżej 45. roku życia), cierpiącym z powodu niewielkich i niewidocznych w badaniu mętów położonych blisko siatkówki (w odległości 1 – 2 mm od niej).
Przeciwskazania do zabiegu stanowią niektóre choroby oczu, takie jak jaskra, męty związane z aktywnym zapaleniem ciała szklistego albo zbyt duża liczba mętów.
Witreoliza w klinice LENS wykonywana jest w gabinecie okulistycznym przeznaczonym do laseroterapii. Zabieg trwa zwykle kilkanaście minut. Przed witreolizą pacjent otrzymuje kilkakrotnie krople rozszerzające źrenice. Oko znieczulane jest za pomocą kropli znieczulających, następnie nakłada się na nie specjalistyczną soczewkę i wykonuje się naświetlanie laserem, emitowanym przez precyzyjnie do tego celu zaprojektowany mikroskop. Po zakończeniu sesji leczniczej pacjent wraca do domu. Czas pobytu w klinice to około 1 – 1,5 godziny.