Czym jest laserowa korekcja wad wzroku?

Najważniejsze informacje

Krótkowzroczność, nadwzroczność, czy astygmatyzm nie muszą już być problemem. Teraz można przeprowadzić laserową korekcję wad wzroku, która staje się metodą coraz popularniejszą, na pewno komfortową i pewną, a co najważniejsze – bezpieczną. Z dnia na dzień więcej osób decyduje się poddać nowoczesnym zabiegom i pożegnać okulary lub soczewki kontaktowe. Czego można spodziewać się po zabiegu laserowej korekcji wzroku?

Umów wizytę

Skorzystaj z wygodnego panelu online i umów wizytę w naszej klinice.

Umów wizytę online
Laserowa korekcja wad wzroku Laserowa korekcja wad wzroku
Korekcja wad wzroku: najczęstsze pytania i odpowiedzi (FAQ)
więcej

Zacznijmy od początku

Czy wiesz, jak działa camera obscura? Zamknięte pudełko z niewielkim otworem w jednym z boków sprawia, że światło wpada środka i projektuje obraz na płaszczyźnie po drugiej stronie od otworu. W przypadku tego urządzenia obraz pozostaje odwrócony do góry nogami, a jego ostrość możemy dostosować, przysuwając lub odsuwając się od obiektu. Konstrukcja camera obscura oparta jest na działaniu ludzkiego oka.

W prawidłowo działającym oku obraz widziany pada dokładnie na siatkówkę oka (tylną ścianę) przez soczewkę i źrenicę. W zdrowym oku jednak soczewka adaptuje się, by obraz rzutował dokładnie na siatkówkę.

Wady wzroku do korekcji

Krótkowzroczność (łac. myopia), czyli minusowa wada wzroku, spowodowana jest przez załamanie światła przed siatkówką. Układ optyczny oka jest zbyt silny i obraz jest rzutowany poniekąd „za blisko” względem siatkówki. Dlatego krótkowidz mruży oczy, by poprawić ostrość widzenia. Stąd nawet grecka nazwa – myopia, co dokładnie znaczyłoby „mrużyok”.

Nadwzroczność (łac. hyperopia) czyli plusowa wada wzroku pojawia się z kolei, gdy układ optyczny oka jest za słaby. Obraz pojawia się niejako „za daleko”, już za siatkówką.

Astygmatyzm powodowany jest przez nieregularny kształt soczewki lub rogówki. W rezultacie pojawia się rozmycie wzroku w którąś ze stron i utrata ostrości widzenia na krawędzi obrazu.

Jak uwolnić się od wady wzroku?

Każdą z tych trzech wad wzroku można skorygować lub kompletnie wyeliminować przy pomocy zabiegów laserowej korekcji. Pierwsze próby przeprowadzenia tego typu zabiegów sięgają lat 50. XX wieku, kiedy to naprawa wzroku polegała na wycięciu laserem fragmentów rogówki, by nadać jej odpowiedni – czyli zdrowy – kształt. Metoda ta ewoluowała w latach 70., by ostatecznie doprowadzić do techniki opracowanej w latach 80., którą w udoskonalonej formie stosuje się w do dziś.

Zastanawiasz się jak przebiega zabieg? Nowoczesny zabieg laserowej korekcji wad wzroku polega na bezbolesnym kształtowaniu rogówki za pomocą lasera (w znieczuleniu miejscowym), który w ultraprecyzyjny sposób usuwa nadmiar tkanki w rogówce. W rezultacie nadaje jej kształt wymagany do wyeliminowania konkretnej wady wzroku. Zabieg poprzedzają badania kwalifikacyjne. Obecnie odnotowujemy spektakularny rozwój chirurgii refrakcyjnej i dzisiejsze metody laserowej korekcji wady wzroku są nieporównywalnie lepiej dopracowane niż pierwsze jej próby.

Bezpieczeństwo zabiegu

Przez lata udoskonalania narzędzi do przeprowadzania laserowej korekcji wyeliminowano ból, a nawet wszelki dyskomfort zredukowano do absolutnego minimum. W dodatku laserowa korekcja wzroku trwa od kilku do kilkunastu minut, w zależności od poziomu redukcji tkanek, której trzeba dokonać, i jest całkowicie bezpieczny. Wada, której możemy się pozbyć przy pomocy zabiegu laserowego, to – uśredniając – dalekowzroczność pomiędzy +0.75D a +4.0D, krótkowzroczność pomiędzy -0.5D a -10D, a astygmatyzm około 5 D.

Korekcja wad wzroku: najczęstsze pytania i odpowiedzi (FAQ)

Korekcja wad wzroku: najczęstsze pytania i odpowiedzi (FAQ)

Czy laserowa korekcja wzroku boli? Nie. Zabiegi laserowej korekcji są bezbolesne. Oczy pacjenta znieczulane są za pomocą specjalnych kropli znieczulających. Warto przygotować się na to, że w trakcie zabiegu możesz odczuwać dotyk – lekarza lub pielęgniarki. Będziesz także widzieć niewielkie światło, na...

Dowiedz się więcej
Wizyta kwalifikacyjna do laserowej korekcji wzroku

Wizyta kwalifikacyjna do laserowej korekcji wzroku

Co trzeba zrobić przed wizytą? Badanie kwalifikacyjne trwa około dwóch godzin. Na 2 tygodnie przed badaniem należy zaprzestać noszenia tzw. miękkich soczewek kontaktowych, natomiast twardych soczewek nie należy stosować już na 4 tygodnie przed badaniem. Zalecamy, by przed wizytą stosować...

Dowiedz się więcej
Soczewki fakijne – czym są i jakie są ich zalety?

Soczewki fakijne – czym są i jakie są ich zalety?

Czym są soczewki fakijne? Soczewki fakijne to wysoce zaawansowane technologicznie soczewki wewnątrzgałkowe, wszczepiane pomiędzy tęczówkę a naturalną soczewkę oka. Soczewka fakijna ma na celu korekcję wady wzroku i pozostaje w oku na stałe. Operacja wszczepienia soczewek fakijnych jest jedną z...

Dowiedz się więcej
Korekcja starczowzroczności

Korekcja starczowzroczności

Do tej pory Twój wzrok był bez zarzutu, ale dziś, żeby przeczytać SMS-a, musisz odsunąć od oczu telefon? Druk w gazecie czy książce bywa dla Ciebie zbyt drobny, a napisy na etykietach – niewyraźne? Czym jest starczowzroczność? Jeżeli musisz skorzystać...

Dowiedz się więcej

Umów wizytę

Skorzystaj z wygodnego panelu online i umów wizytę w naszej klinice.

Umów wizytę online