Co to jest laseroterapia siatkówki?

Laseroterapia siatkówki, czyli fotokoagulacja laserowa, to zabieg wykonywany w leczeniu różnych chorób siatkówki.

Laseroterapia siatkówki – na czym to polega? Laseroterapia siatkówki – na czym to polega?
Choroby siatkówki i witrektomia
więcej

W jakich schorzeniach siatkówki wykonuje się laseroterapię?

Wśród wskazań do wykonania laseroterapii siatkówki wymienia się najczęściej zmiany cukrzycowe i pozakrzepowe siatkówki, otwory i przedarcia siatkówki oraz zmiany zwyrodnieniowe siatkówki obwodowej.

Jak działa laseroterapia siatkówki w różnych schorzeniach?

W retinopatii cukrzycowej lub pozakrzepowej naczyń siatkówki światło lasera niszczy niedokrwione części siatkówki, zapobiegając w ten sposób postępowi choroby, redukując obrzęk siatkówki oraz obniżając ryzyko powikłań. Z kolei schorzeniach zwyrodnieniowych obwodu siatkówki laseroterapia ma działanie zabezpieczające i redukujące ryzyko wystąpienia odwarstwienia siatkówki.

Co to jest technologia laserowa PASCAL?

W klinice LENS leczymy pacjentów z chorobami siatkówki, którzy wymagają laseroterapii, za pomocą technologii laserowej PASCAL (Pattern Scan Laser). Jest to innowacyjna i zaawansowana technologicznie konstrukcja laserowa, która zapewnia najwyższy poziom precyzji. Ten rewolucyjny system umożliwia wykonywanie procedur związanych z laseroterapią w sposób znacznie dokładniejszy, szybszy i wykazujący lepszy efekt terapeutyczny w stosunku do występujących do tej pory systemów używanych do fotokoagulacji. W rezultacie zarówno komfort pacjenta, jak i jego bezpieczeństwo podczas zabiegu, są dużo większe.

Co to jest podprogowa laseroterapia plamki żółtej? Jak działa system Endpoint Management?

System Endpoint Management to sposób, w jaki w klinice LENS wykonywana jest podprogowa fotokoagulacja siatkówki – najbliżej dołeczka (do 200 um), bez jej termicznego uszkodzenia. Technologia ta odpowiada technologii mikropulsów światła żółtego. Wywołuje ona efekt fototermicznej stymulacji siatkówki. Nie powoduje koagulacji i martwicy, selektywnie stymuluje komórki nabłonka barwnikowego siatkówki.

Konwencjonalna laseroterapia uszkadza warstwy siatkówki, tworząc blizny. Natomiast w stosowanym w klinice LENS systemie laseroterapii blizny nie powstają.

Jakie schorzenia plamki żółtej można leczyć podprogowo z wykorzystaniem systemu Endpoint?

W ten sposób leczymy choroby plamki żółtej: centralną retinopatię surowiczą (CRS), cukrzycowy obrzęk plamki (DMO) oraz obrzęk plamki wskutek zakrzepu żył siatkówki (CRVO/BRVO).

Czy ulepszone systemy lasera wpływają na jakość i bezpieczeństwo zabiegu?

Zdecydowanie tak. Dzięki ulepszonym systemom lasera, jakość i bezpieczeństwo zabiegu wykonywanego w klinice LENS jest dużo wyższe w porównaniu ze stosowanymi dotychczas starymi systemami laserowymi, służącymi do laseroterapii siatkówki.

Jak przebiega zabieg laseroterapii siatkówki?

Fotokoagulacja siatkówki wykonywana jest w znieczuleniu miejscowym, kropelkowym. Przygotowanie pacjenta do zabiegu jest długie i wymaga kilkakrotnego podania kropli rozszerzających źrenicę (w odstępach kilkunastominutowych), aby zapewnić dobry wgląd w dno oka.

Po znieczuleniu oka za pomocą kropli nakłada się na oko specjalistyczną soczewkę kontaktową z użyciem specjalnego żelu. Sam zabieg trwa od kilku do kilkunastu minut. Najczęściej po upływie półtorej godziny możliwy jest powrót pacjenta do domu.

Choroby siatkówki i witrektomia

Choroby siatkówki i witrektomia

W Centrum Diagnostyki i Mikrochirurgii Oka LENS wykonywane są operacje witrektomii m.in. w schorzeniach takich, jak: Kwalifikacja do zabiegu witrektomii Aby zostać zakwalifikowanym do witrektomii, należy przejść konsultacje w naszej klinice. W ich trakcie zostanie przeprowadzony wywiad, pełne badanie okulistyczne...

Dowiedz się więcej
Odwarstwienie siatkówki – objawy i leczenie

Odwarstwienie siatkówki – objawy i leczenie

Jeśli zauważysz u siebie tego typu objawy, jak najszybciej zgłoś się do lekarza na badanie okulistyczne. Czas reakcji, jak w przypadku wielu schorzeń wzroku, ma tu znaczenie fundamentalne – im szybciej podjęte zostanie leczenie, tym większe szanse na uratowanie widzenia....

Dowiedz się więcej
Diagnostyka chorób siatkówki

Diagnostyka chorób siatkówki

Na czym polegają choroby siatkówki oka? Istnieje wiele chorób siatkówki oka, a każda z nich rozwija się na nieco innym tle. Dlatego tak ważne jest, aby ustalić przyczynę schorzenia oraz ułożyć optymalny plan diagnostyki i terapii. Do najczęściej spotykanych chorób...

Dowiedz się więcej
Retinopatia cukrzycowa

Retinopatia cukrzycowa

Retinopatia cukrzycowa (czyli zmiany cukrzycowe dna oka wynikające z uszkodzenia małych naczyń krwionośnych) to jedno z najczęstszych powikłań cukrzycy. Stopień nasilenia i zaawansowania zmian na dnie oka zależy od czasu trwania choroby oraz wyrównania poziomu glukozy we krwi. Do tego...

Dowiedz się więcej

Umów wizytę

Skorzystaj z wygodnego panelu online i umów wizytę w naszej klinice.

Umów wizytę online