Co to jest laseroterapia siatkówki?

Laseroterapia siatkówki, czyli fotokoagulacja laserowa, to zabieg wykonywany w leczeniu różnych chorób siatkówki.

Laseroterapia siatkówki – na czym to polega? Laseroterapia siatkówki – na czym to polega?
Choroby siatkówki i witrektomia
więcej

W jakich schorzeniach siatkówki wykonuje się laseroterapię?

Wśród wskazań do wykonania laseroterapii siatkówki wymienia się najczęściej zmiany cukrzycowe i pozakrzepowe siatkówki, otwory i przedarcia siatkówki oraz zmiany zwyrodnieniowe siatkówki obwodowej.

Jak działa laseroterapia siatkówki w różnych schorzeniach?

W retinopatii cukrzycowej lub pozakrzepowej naczyń siatkówki światło lasera niszczy niedokrwione części siatkówki, zapobiegając w ten sposób postępowi choroby, redukując obrzęk siatkówki oraz obniżając ryzyko powikłań. Z kolei schorzeniach zwyrodnieniowych obwodu siatkówki laseroterapia ma działanie zabezpieczające i redukujące ryzyko wystąpienia odwarstwienia siatkówki.

Co to jest technologia laserowa PASCAL?

W klinice LENS leczymy pacjentów z chorobami siatkówki, którzy wymagają laseroterapii, za pomocą technologii laserowej PASCAL (Pattern Scan Laser). Jest to innowacyjna i zaawansowana technologicznie konstrukcja laserowa, która zapewnia najwyższy poziom precyzji. Ten rewolucyjny system umożliwia wykonywanie procedur związanych z laseroterapią w sposób znacznie dokładniejszy, szybszy i wykazujący lepszy efekt terapeutyczny w stosunku do występujących do tej pory systemów używanych do fotokoagulacji. W rezultacie zarówno komfort pacjenta, jak i jego bezpieczeństwo podczas zabiegu, są dużo większe.

Co to jest podprogowa laseroterapia plamki żółtej? Jak działa system Endpoint Management?

System Endpoint Management to sposób, w jaki w klinice LENS wykonywana jest podprogowa fotokoagulacja siatkówki – najbliżej dołeczka (do 200 um), bez jej termicznego uszkodzenia. Technologia ta odpowiada technologii mikropulsów światła żółtego. Wywołuje ona efekt fototermicznej stymulacji siatkówki. Nie powoduje koagulacji i martwicy, selektywnie stymuluje komórki nabłonka barwnikowego siatkówki.

Konwencjonalna laseroterapia uszkadza warstwy siatkówki, tworząc blizny. Natomiast w stosowanym w klinice LENS systemie laseroterapii blizny nie powstają.

Jakie schorzenia plamki żółtej można leczyć podprogowo z wykorzystaniem systemu Endpoint?

W ten sposób leczymy choroby plamki żółtej: centralną retinopatię surowiczą (CRS), cukrzycowy obrzęk plamki (DMO) oraz obrzęk plamki wskutek zakrzepu żył siatkówki (CRVO/BRVO).

Czy ulepszone systemy lasera wpływają na jakość i bezpieczeństwo zabiegu?

Zdecydowanie tak. Dzięki ulepszonym systemom lasera, jakość i bezpieczeństwo zabiegu wykonywanego w klinice LENS jest dużo wyższe w porównaniu ze stosowanymi dotychczas starymi systemami laserowymi, służącymi do laseroterapii siatkówki.

Jak przebiega zabieg laseroterapii siatkówki?

Fotokoagulacja siatkówki wykonywana jest w znieczuleniu miejscowym, kropelkowym. Przygotowanie pacjenta do zabiegu jest długie i wymaga kilkakrotnego podania kropli rozszerzających źrenicę (w odstępach kilkunastominutowych), aby zapewnić dobry wgląd w dno oka.

Po znieczuleniu oka za pomocą kropli nakłada się na oko specjalistyczną soczewkę kontaktową z użyciem specjalnego żelu. Sam zabieg trwa od kilku do kilkunastu minut. Najczęściej po upływie półtorej godziny możliwy jest powrót pacjenta do domu.

Choroby siatkówki i witrektomia

Choroby siatkówki i witrektomia

Czym jest zabieg witrektomii? Operacja witrektomii Witrektomia to operacja wewnątrzgałkowa lecząca głównie schorzenia siatkówki oraz ciała szklistego. W przypadku wielu pacjentów witrektomia jest zabiegiem ostatniej szansy na poprawę widzenia, a często również jedyną skuteczną metodą leczenia.

Dowiedz się więcej
Odwarstwienie siatkówki – objawy i leczenie

Odwarstwienie siatkówki – objawy i leczenie

Jakie są objawy odwarstwienia siatkówki? Niepokojące objawy, które mogą poprzedzać odwarstwienie siatkówki, to błyski występujące przed oczami – zarówno w dzień, jak i w nocy – oraz pojawiające się w większej ilości, a przesuwające się cały czas w polu widzenia,...

Dowiedz się więcej
Diagnostyka chorób siatkówki

Diagnostyka chorób siatkówki

Co to jest i z czego składa się siatkówka oka? Siatkówka oka jest przezroczystą, cienką tkanką, która wyściela wnętrze gałki ocznej. Zlokalizowane są w niej pierwsze neurony drogi wzrokowej, z których sygnał wzrokowy – poprzez nerw wzrokowy – przekazywany jest...

Dowiedz się więcej
Retinopatia cukrzycowa

Retinopatia cukrzycowa

Jakie problemy okulistyczne występują w cukrzycy? Na cukrzycę chorują już prawie 3 miliony Polaków, a liczba ta stale wzrasta. Pomimo rosnącej wiedzy oraz świadomości społecznej, wielu pacjentów nie zdaje sobie sprawy, że ma cukrzycę. Zdarza się, że to właśnie okulista...

Dowiedz się więcej

Umów wizytę

Skorzystaj z wygodnego panelu online i umów wizytę w naszej klinice.

Umów wizytę online