Coraz bardziej lubiane, zabiegi z zastosowaniem toksyny botulinowej są bezpieczne i mało inwazyjne. Pozwalają nie tylko pozbyć się zmarszczek, ale i uwolnić od przewlekłych migren. Dowiedz się więcej o botoksie okolicy powiek.
Toksyna botulinowa to należąca do neurotoksyn egzotoksyna, wytwarzana przez bezwzględnie beztlenowe bakterie – laseczki o nazwie gatunkowej Clostridium botulinum.
W medycynie estetycznej tzw. botox jako produkt leczniczy jest wykorzystywany do likwidacji zmarszczek mimicznych, leczenia nadmiernej potliwości, zwalczania bruksizmu (czyli patologicznego tarcia zębami żuchwy o zęby szczęki, występującego przeważnie w nocy) czy zmniejszenia napadów przewlekłych migren.
Przed każdym zabiegiem z użyciem toksyny botulinowej niezbędna jest konsultacja z lekarzem medycyny estetycznej. Zbiera on dokładny wywiad w celu wykluczenia przeciwwskazań oraz ustala cel zabiegu. Najważniejsze jest zawsze bezpieczeństwo pacjenta oraz jego zadowolenie z wykonanego zabiegu.
Dla każdego pacjenta lekarz ustala indywidualnie dawkę toksyny botulinowej i za pomocą cienkiej igły wprowadza preparat w mięsień tuż pod skórę. Zabieg jest praktycznie bezbolesny. Pacjent odczuwa podczas zabiegu delikatne ukłucia. Można również przed zabiegiem użyć kremu znieczulającego na skórę. W miejscu iniekcji widoczne mogą być delikatne kropeczki na skórze, które szybko znikają.
Działanie toksyny botulinowej polega na hamowaniu wydzielania acetylocholiny z pęcherzyków presynaptycznych na poziomie połączeń nerwowo-mięśniowych mięśni twarzy. W ten sposób dochodzi do hamowania przekazywania impulsów nerwowych, co następnie prowadzi do odwracalnego zaniku siły mięśniowej. Mięśnie przestają kurczyć się nadmiernie, a zmarszczki ulegają wygładzeniu.
Botox stosujemy do likwidacji zmarszczek takich jak:
Toksyna botulinowa, poprzez zmniejszenie nadmiernego napięcia mięśniowego, przyczynia się również do pozbycia dolegliwości bólowych towarzyszących przewlekłym migrenom.
W przypadku bruksizmu botoks działa na zmniejszenie napięcia mięśni żwaczy.
Zabieg iniekcji botoksu trwa od 15 do 40 minut. Czas zabiegu jest uzależniony od tego, jaki obszar poddawany jest zabiegowi.
Efekt zabiegu, w zależności od wieku i stanu skóry, widoczny jest po 3 – 14 dniach.
Zabiegi z zastosowaniem toksyny botulinowej są bezpieczne i mało inwazyjne. Praktycznie zaraz po zabiegu pacjent może wrócić do normalnej aktywności. Przez dobę od zabiegu botoksem należy powstrzymać się od spożywania alkoholu oraz bardzo dużej aktywności fizycznej.
Wskazane jest, aby przez okres 2 tygodni od dnia zastosowania iniekcji z toksyny botulinowej powstrzymać się od korzystania z sauny, solarium i opalania. Może zdarzyć się, że w miejscu iniekcji pojawi się niewielki obrzęk, zaczerwienienie bądź siniak, które znikają zazwyczaj w ciągu kilku dni.
Efekt po zastosowaniu iniekcji z toksyny botulinowej utrzymuje się od 4 do 6 miesięcy. Po tym czasie zabieg należy powtórzyć. Przy kolejnych terapiach czas działania botoksu, a co za tym idzie – odstępy pomiędzy kolejnymi iniekcjami, wydłużają się.
Przeciwwskazania do zabiegu z użyciem toksyny botulinowej: