Co to jest gradówka?

Gradówka (torbiel gruczołu Meiboma) to przewlekły, jałowy guzek zapalny powstały wskutek zablokowania ujść gruczołow Meiboma lub innych gruczołów łojowych, oraz w rezultacie przenikania ich wydzieliny do otaczających tkanek. Duże gradówki mogą niekiedy uciskać rogówkę i wywoływać astygmatyzm, a przez to – zaburzać ostrość wzroku.

Co zrobić, gdy zauważę pierwsze oznaki gradówki (podrażnienie powieki)?

Przy pierwszych oznakach podrażnienia powieki stosuj ciepłe okłady w celu zmniejszenia stanu zapalnego. Wykonuj je kilka razy dziennie przez ok. 15 – 20 minut. Jeśli przez dwa tygodnie okłady nie przyniosą odczuwalnej ulgi, skonsultuj się z lekarzem. Może okazać się, że zmianę trzeba będzie usunąć chirurgicznie (w znieczuleniu miejscowym).

Na czym polega leczenie gradówki?

Początkowy etap leczenia obejmuje aplikację maści ocznej z antybiotykami, przeznaczonej do stosowania miejscowego. Na brzegi powiek należy nakładać cienką warstwę maści 3 – 4 razy dziennie.

Na czym polega zabieg chirurgicznego usunięcia gradówki?

Zabieg chirurgicznego usunięcia gradówki przeprowadzany jest w znieczuleniu miejscowym. Jest on procedurą minimalnie inwazyjną, więc nie wymaga stosowania znieczulenia ogólnego.

Usunięcie gradówki przez lekarza okulistę polega na wykonaniu niewielkiego nacięcia na skórze powieki oraz precyzyjnym wyłuszczeniu zmiany. Cięcie wykonane przez lekarza jest na tyle małe, że nie wiąże się z koniecznością założenia szwów. Następnie na oko nakładany jest opatrunek. Po zabiegu należy stosować przez kilka dni maści zawierające antybiotyk.

Czy gradówka może być problemem nawracającym?

Niestety tak. Może się zdarzyć, że gradówka – pomimo usunięcia zmiany w sposób chirurgiczny – pojawi się ponownie. Jeśli problem ten nabierze charakteru nawracającego, może to świadczyć o istnieniu zaburzeń odporności u pacjenta bądź czy np. cukrzycy.

 

Umów wizytę

Skorzystaj z wygodnego panelu online i umów wizytę w naszej klinice.

Umów wizytę online