Do tej pory Twój wzrok był bez zarzutu, ale dziś, żeby przeczytać SMS-a, musisz odsunąć od oczu telefon? Druk w gazecie czy książce bywa dla Ciebie zbyt drobny, a napisy na etykietach – niewyraźne?

Czym jest starczowzroczność?

Jeżeli musisz skorzystać z okularów „plusowych” o niewielkiej mocy, to właśnie osobiście dowiadujesz się, czym jest starczowzroczność, czyli presbyopia. Nie jesteś jedyną osobą mającą problem zamazanego widzenia z bliska. Jest to spowodowane starzeniem się soczewki oka.

Zabiegi na starczowzroczność

Z pomocą pacjentom ze starczowzrocznością przyszły laserowe zabiegi korygujące wady wzroku. Najnowsze technologie służące medycynie – stworzone, by usuwać takie dolegliwości jak krótkowzroczność, nadwzroczność, czy też astygmatyzm – przyczyniły się także do korygowania starczowzroczności. Za pomocą laserowej korekcji wzroku, przy użyciu oprogramowania Presbyond czyli zmodyfikowanej techniki Femtolasik, można na pewien okres opóźnić upływ czasu.

Korekcja starczowzroczności Korekcja starczowzroczności
Refrakcyjna wymiana soczewki – na czym to polega?
więcej


Czym jest Presbyond i jak działa?

Presbyond to laserowy zabieg na rogówce, za pomocą którego usuwa się wady wzroku, ale przeprowadzony jest w pewien konkretny sposób. Nie naprawia się soczewki, która nie ma już swojej dawnej elastyczności i funkcji dobrego widzenia z bliska. Za pomocą lasera zmienia się kształt rogówki w taki sposób, aby ustawić widzenie w obu oczach do różnych poziomów. W oku dominującym korekcja przeprowadzona jest do widzenia neutralnego, czyli tak, by dobrze widzieć na dużą odległość. Co za tym idzie, drugie oko – niedominujące – korygowane jest do poziomu niewielkiej krótkowzroczności, aby ustawione było na widzenie do bliskiej odległości.

W wyniku takiego zestawienia sfer widzialności dochodzi się do wypadkowej. W zależności od odległości względem obrazu jedno oko widzi go lepiej, a drugie dopasowuje się do niego.

Kryteria kwalifikacji do zabiegu

Tak, jak w przypadku laserowego usuwania wad refrakcyjnych, tak i korekcja starczowzroczności jest zabiegiem, który w tej chwili jest już praktycznie bezbolesny i wymaga niewielkiego okresu rekonwalescencji. Niemniej, istnieją pewne kryteria wykluczenia. Są one takie same, jak w przypadku innych zabiegów chirurgii laserowej.

Jednak pewne warunki należy spełniać, by kwalifikować się do korekcji starczowzroczności. Są to: wiek powyżej 40. roku życia oraz zauważalna trudność z widzeniem z bliska. Jeżeli jednak przed wystąpieniem starczowzroczności istniała inna wada refrakcyjna, to nie może ona przekraczać zakresu od + 4.0D do - 8.0D.  Pacjent, który planuje poddać się zabiegowi, musi także cieszyć się ogólnym dobrym stanem zdrowia.  

Wszczep soczewki fakijnej do presbiopii

Soczewkę fakijną można porównać do soczewki kontaktowej, ale doszczepiana jest do środka oka, pomiędzy tęczówkę a soczewkę własną. Jest to zabieg dający natychmiastowe efekty. Dotychczas od wielu lat istniała możliwość wszczepiania soczewki fakijnej, dzięki której można było uzyskać tylko widzenie do dali. W chwili obecnej, dzięki postępowi technologicznemu, można korygować także starczowzroczność. Aby zakwalifikować się do tej metody, należy mieć odpowiednią budowę anatomiczną oka, która umożliwia doszczepienie takiej soczewki. Kwalifikacja do zabiegu oraz kryteria wykluczające są podobne, jak przy kwalifikacji do typowych soczewek fakijnych stosowanych do dali.

Komu szczególnie polecamy zabieg?

Zabieg jest szczególnie polecany grupie wiekowej 40 – 55 lat oraz tym, którzy nie decydują się lub nie kwalifikują się do laserowej korekcji wzroku – ale także nie decydują się na zabieg wymiany własnej soczewki na sztuczną. Wszczepienie soczewki fakijnej sytuuje się pomiędzy metodą laserową rogówki a refrakcyjną wymianą soczewki – stanowi alternatywę dla nich. Przewagą nad pozostałymi jest fakt, iż zabieg ten jest całkowicie odwracalny.

Refrakcyjna wymiana soczewki

Jest to zabieg, podczas którego usuwa się własną soczewkę – tą, która już w starszym wieku jest sztywna i nie akomoduje, przez co utrudnione jest widzenie na bliską odległość – i w jej miejsce wszczepia się soczewkę sztuczną, najczęściej wieloogniskową.

W przeciwieństwie do laserowego zabiegu na rogówce, ten zabieg dotyczy soczewki. Jest to zabieg korygujący wadę wzroku oraz starczowzroczność, który ma na celu umożliwienie pacjentowi pozbycia się okularów. Refrakcyjna wymiana soczewki stanowi alternatywę dla laserowej korekcji wzroku. Zabieg znany jest ze swojego długotrwałego efektu. Co więcej, refrakcyjna wymiana soczewki uniemożliwia rozwinięcie się zaćmy w przyszłości, ponieważ zaćma nie występuje w przypadku sztucznych soczewek.

Komu szczególnie polecamy zabieg?

Zabieg ten jest również zalecany osobom z różnymi problemami oczu, takimi jak: cienka rogówka czy z zespół suchego oka. Wynika to z faktu, że refrakcyjna wymiana soczewek nie wprowadza większych zmian w rogówce.

Refrakcyjną wymianę soczewki wybierają osoby, którzy z różnych powodów nie kwalifikują się do zabiegu laserowej korekcji wady wzroku. Często spowodowane jest to faktem, że ich wada jest zbyt duża oraz rogówka jest zbyt cienka, aby przeprowadzić laserową korekcję, a także nie kwalifikują się lub nie decydują się na zabieg doszczepienia soczewki fakijnej.

Kwalifikacja do zabiegu

Przed zabiegiem należy przejść badanie kwalifikacyjne, podczas którego dokładnie kalkulowana jest odpowiednia indywidualnie dobrana dla każdej osoby soczewka. Szczególnie zainteresowana tym typem zabiegów jest grupa osób, którzy potrzebują kilku par okularów, do chodzenia i do czytania, lub okularów progresywnych, którzy chcieliby uwolnić się od okularów, co daje dużą swobodę w wykonywaniu różnych aktywności fizycznych oraz w codziennym życiu.

Każdy zabieg jest skuteczny. Jednak zapewnienie pacjentowi wielu metod korekcji starczowzroczności i towarzyszących jej wad wzroku wynika z różnorodnych oczekiwań wobec jakości widzenia, różnej budowy oka, różnych przeciwwskazań. W klinice LENS do każdego przypadku podchodzimy indywidualnie, dlatego po wykonaniu badań lekarz rekomenduje wariant leczenia i podejmuje decyzję o możliwości wykonania zabiegu.

Umów wizytę

Skorzystaj z wygodnego panelu online i umów wizytę w naszej klinice.

Umów wizytę online