Czym jest zespół suchego oka?

Zespół suchego oka (ZSO) jest jedną z najczęstszych przyczyn wizyt pacjenta u okulisty. To wieloczynnikowa choroba gałki ocznej, w której dochodzi do nieprawidłowego nawilżania powierzchni oka przez film łzowy. Zespół suchego oka może być spowodowany niedoborem warstwy wodnej łez lub – znacznie częściej – ich nadmiernym wyparowywaniem. Poznaj objawy i skuteczne sposoby leczenia ZSO.

Czynniki ryzyka ZSO

Do czynników ryzyka rozwoju zespołu suchego oka należą między innymi: noszenie soczewek kontaktowych, wiek, niektóre choroby autoimmunologiczne, zabiegi chirurgii refrakcyjnej, używanie komputera, przebywanie w klimatyzowanych pomieszczeniach.

Objawy zespołu suchego oka

Możliwymi objawami zespołu suchego oka są: suchość oczu, uczucie ciała obcego lub „piasku” pod powiekami, kłucie, podrażnienie, nadmierne łzawienie bądź częste mruganie.

Jak zbudowany jest film łzowy (i dlaczego to ważne dla ZSO)?

Film łzowy tworzą 3 warstwy:

  • warstwa śluzowa (mucynowa), produkowana przez komórki kubkowe spojówki, przylegająca bezpośrednio do powierzchni gałki ocznej,
  • warstwa wodna, wydzielana przez gruczoł łzowy,
  • warstwa lipidowa, wydzielana przez gruczoły Meiboma.

W sytuacji, gdy mamy do czynienia z dysfunkcją gruczołów Meiboma i dochodzi do niedoboru warstwy lipidowej, następuje nadmierne odparowanie łez, co z kolei prowadzi do stanu zapalnego spojówki. W diagnostyce suchego oka szczególnie istotnym badaniem jest więc meibografia, gdyż dzięki wykonaniu zdjęć w podczerwieni, możliwe jest diagnozowanie gruczołów Meiboma oraz dostrzeżenie istotnych dysfunkcji. Oprogramowanie I.C.P. OSA umożliwia analizowanie aktywnych i nieaktywnych obszarów oraz porównanie gruczołów pacjenta za pomocą diagnostycznej skali ocen. Analiza systemowa obrazów uzyskanych za pomocą I.C.P. OSA przeprowadzana jest celem uzyskania w kontrolowany sposób:

  • procentowego wyliczenia obszaru istniejących gruczołów,
  • procentowego wyliczenia obszaru brakujących gruczołów,
  • interpretacji otrzymanych wyników w czteropunktowej skali.

Diagnostyka ZSO

  1. Test Schirmera – ocena wydzielania warstwy wodnej łez.
  2. Kompleksowy analizator powierzchni oka i łez (OSA) – umożliwia przeprowadzenie kompleksowej, szybkiej i bezbolesnej diagnostyki zespołu suchego oka.

Za pomocą analizatora OSA dokonuje się między innymi:

  • nieinwazyjnego czasu przerwania filmu łzowego,
  • analizy warstwy lipidowej – oceny grubości i jakości warstwy lipidowej. Możliwość przeprowadzenia testu bez konieczności użycia fluoresceiny (N.I.B.U.T.). Test ten jest nieinwazyjny i całkowicie automatyczny. W przypadku testów z użyciem fluoresceiny (BUT), jej obecność we łzach może bowiem symulować odruchowe łzawienie i powodować zmiany właściwości filmu łzowego.
  • meibografii – diagnozy gruczołów Meiboma oraz diagnozy istotnych dysfunkcji,
  • oceny menisku łzowego – pomiaru wysokości menisku łzowego, co pozwala na ocenę ilości filmu łzowego.

W klinice LENS lekarz dobiera odpowiednią terapię leczenia zespołu suchego oka na podstawie wyników badań analizy powierzchni oka. Po rozpoznaniu przyczyny ZSO włącza się odpowiednie leczenie.

Leczenie zespołu suchego oka

Leczenie zespołu suchego oka obejmuje:

  • krople – sztuczne łzy – bez konserwantów,
  • krople ze sterydem (doraźnie),
  • zatyczki do punktów łzowych,
  • higiena powiek, oczyszczanie powiek, masaż, ciepłe okłady,
  • E-EYE – leczenie poprzez przezskórną stymulację gruczołów Meiboma za pomocą innowacyjnej technologii IRPL (Intense Regulated Pulsed Light): wielobarwne – polichromatyczne – światło pulsacyjne. Pulsy „zimnego światła” stymulują gruczoły Meiboma do zwiększenia wydzielania, co powoduje przywrócenie prawidłowej struktury filmu łzowego i stopniowe ustąpienie objawów zespołu suchego oka.

Zabieg E-EYE jest szybki – trwa ok 3 – 5 minut, nieinwazyjny i bezbolesny i nie wymaga specjalnego przygotowania.

OSA – kompleksowy analizator powierzchni oka i łez

Co to jest film łzowy? Film łzowy, potocznie określany przez pacjentów „łzami”, stanowi cienką, złożoną i dynamiczną powłokę, która pokrywa rogówkę oraz spojówkę oka. Obecność zdrowego filmu łzowego jest niezwykle ważna dla prawidłowego funkcjonowania narządu wzroku. Dlaczego urządzenie OSA jest...

Dowiedz się więcej
Laseroterapia w zespole suchego oka (ZSO)

Laseroterapia w zespole suchego oka (ZSO)

Jak wygląda laseroterapia w ZSO z wykorzystaniem aparatu E-eye? Wykorzystywany w laseroterapii ZSO, sprzęt E-eye to pierwszy i jedyny na świecie aparat do leczenia zespołu suchego oka. Nieinwazyjny, bezbolesny i całkowicie bezpieczny dla oka. Zaprojektowany został specjalnie do leczenia zespołu...

Dowiedz się więcej

Umów wizytę

Skorzystaj z wygodnego panelu online i umów wizytę w naszej klinice.

Umów wizytę online