Na czym polega badanie UBM?

Ultrabiomikroskopia (UBM) to metoda badania ultrasonograficznego przedniego odcinka gałki ocznej, wykorzystująca fale dźwiękowe o ultrawysokiej częstotliwości.

Jakie zastosowanie ma badanie UBM?

Dzięki właściwościom technicznym ultrabiomikroskopii, badanie daje możliwość wizualizacji mikrostruktury zmian patologicznych przedniego odcinka gałki ocznej, a zwłaszcza przestrzeni za tęczówką. To niezwykle ważne w procesie diagnostycznym, bo ten odcinek jest niemożliwy do obserwacji za pomocą innych metod badania (UBM gwarantuje najwyższą rozdzielczość mikroarchitektury struktur).

Jakie są wskazania do ultrabiomikroskopii gałki ocznej?

UBM zaleca się w diagnostyce schorzeń przedniego odcinka oka, a zwłaszcza:

  • w badaniu zmian występujących za tęczówką oka,
  • w niektórych chorobach rogówki, spojówki, twardówki i nadtwardówki.
  • w badaniu kąta przesączania, drożności irydektomii, głębokości komory przedniej i konfiguracji tęczówki (pomocne w ocenie patomechanizmu jaskry).
  • w chorobach i anomaliach rozwojowych tęczówki oraz ciała rzęskowego,
  • w guzach przedniego odcinka oka (podczas różnicowania znamion, torbieli, guzów tęczówki i ciała rzęskowego.
  • w ocenie komory tylnej oraz wszczepieniu sztucznej soczewki wewnątrzgałkowej,
  • w diagnistyce i leczeniu urazów gałki ocznej (np. w celu potwierdzenia podwichnięcia soczewki lub obecności ciała obcego),
  • w badaniu zmian w obrębie obwodowej części siatkówki i naczyniówki.

Jak przebiega badanie UBM?

Badanie UBM wykonywane jest w miejscowym znieczuleniu kroplowym z zastosowaniem rozwórki powiekowej. W trakcie badania pacjent leży na plecach.

Czym różni się ultrabiomikroskop (UBM) od standardowej aparatury do USG?

Zestaw do badania ultrabiomikroskopowego, wykonywanego w klinice LENS, różni się od standardowych urządzeń ultrasonograficznych głowicą ultradźwiękową, która emituje fale dźwiękowe o częstotliwości 25-100 MHz.
Badanie UBM wykonywane jest z wykorzystaniem aparatu firmy Quantel Medical. Mechaniczna głowica liniowa 50 Mhz (sonda LIN 50 UBM zestawu Aviso) porusza się w wewnętrznej komorze imersyjnej, którą wypełnia się przed badaniem wodą destylowaną. Następnie nakładana jest foliowa nakładkę z pierścieniem blokujacym (CleanScan bag/balloon technology).

Czy po badaniu UBM można prowadzić samochód?

Tak. Do badania UBM nie podajemy kropli rozszerzających źrenice, w związku z tym nie występują zaburzenia widzenia związane z poszerzonymi źrenicami, więc pacjent może bezpiecznie wrócić samochodem do domu.

Umów wizytę

Skorzystaj z wygodnego panelu online i umów wizytę w naszej klinice.

Umów wizytę online