Na czym polega badanie UBM?

Ultrabiomikroskopia (UBM) to metoda badania ultrasonograficznego przedniego odcinka gałki ocznej, wykorzystująca fale dźwiękowe o ultrawysokiej częstotliwości. Badanie UBM wykonuje doświadczony lekarz okulista. To specjalistyczne badanie pozwala wykryć zmiany i choroby oczu, a szybkie podjęcie leczenia daje wysokie rokowanie na wyleczenie schorzenia.

Jakie zastosowanie ma badanie UBM?

Dzięki właściwościom technicznym ultrabiomikroskopii, badanie daje możliwość wizualizacji mikrostruktury zmian patologicznych przedniego odcinka gałki ocznej, a zwłaszcza przestrzeni za tęczówką. To niezwykle ważne w procesie diagnostycznym, bo ten odcinek jest niemożliwy do obserwacji za pomocą innych metod badania (UBM gwarantuje najwyższą rozdzielczość mikroarchitektury struktur). Dlatego aparatura ta i badanie najczęściej dostępne są w najlepszych klinikach w kraju. Możesz wykonać je w Klinice Lens w Olsztynie.

Jakie są wskazania do ultrabiomikroskopii gałki ocznej?

UBM zaleca się w diagnostyce schorzeń przedniego odcinka oka, a zwłaszcza:

  • w badaniu zmian występujących za tęczówką oka,
  • w niektórych chorobach rogówki, spojówki, twardówki i nadtwardówki.
  • w badaniu kąta przesączania, drożności irydektomii, głębokości komory przedniej i konfiguracji tęczówki (pomocne w ocenie patomechanizmu jaskry).
  • w chorobach i anomaliach rozwojowych tęczówki oraz ciała rzęskowego,
  • w guzach przedniego odcinka oka (podczas różnicowania znamion, torbieli, guzów tęczówki i ciała rzęskowego.
  • w ocenie komory tylnej oraz wszczepieniu sztucznej soczewki wewnątrzgałkowej,
  • w diagnostyce i leczeniu urazów gałki ocznej (np. w celu potwierdzenia podwichnięcia soczewki lub obecności ciała obcego),
  • w badaniu zmian w obrębie obwodowej części siatkówki i naczyniówki.

Wskazania do wykonania badania UBM to także:

  • diagnostyka jaskry z zamykającym się kątem,
  • diagnostyka niektórych postaci jaskry wtórnej oraz jaskry z szerokim kątem,
  • ocena biometryczna soczewki, ocena patologicznych zmian w przednim odcinku oka (guzy, cysty),
  • ocena skuteczności zabiegów chirurgicznych i laserowych w oku.

Jak przebiega badanie UBM?

Badanie UBM wykonywane jest w miejscowym znieczuleniu kroplowym z zastosowaniem rozwórki powiekowej. W trakcie badania pacjent leży na plecach. Nie ma czego się obawiać, bo badanie nie jest bolesne ani inwazyjne.

Czym różni się ultrabiomikroskop (UBM) od standardowej aparatury do USG?

Zestaw do badania ultrabiomikroskopowego, wykonywanego w Klinice LENS, różni się od standardowych urządzeń ultrasonograficznych głowicą ultradźwiękową, która emituje fale dźwiękowe o częstotliwości 25-100 MHz.

Badanie UBM wykonywane jest z wykorzystaniem aparatu firmy Quantel Medical. Mechaniczna głowica liniowa 50 Mhz (sonda LIN 50 UBM zestawu Aviso) porusza się w wewnętrznej komorze imersyjnej, którą wypełnia się przed badaniem wodą destylowaną. Następnie nakładana jest foliowa nakładka z pierścieniem blokującym (CleanScan bag/balloon technology).

Czy po badaniu UBM można prowadzić samochód?

Tak. Do badania UBM nie podajemy kropli rozszerzających źrenice, w związku z tym nie występują zaburzenia widzenia związane z poszerzonymi źrenicami, więc pacjent może bezpiecznie wrócić samochodem do domu. Warto podzielić się z lekarzem wszystkimi wątpliwościami i nie bać się zadawać pytania – specjalista chętnie na nie odpowie, bo poczucie bezpieczeństwa i spokój naszych pacjentów są dla nas niezwykle ważne.

Umów wizytę

Skorzystaj z wygodnego panelu online i umów wizytę w naszej klinice.

Umów wizytę online