Test Schirmera to badanie wydzielania łez odgrywające kluczową rolę w diagnostyce zespołu suchego oka. Pacjenci cierpiący na to schorzenie mogą zmagać się z uczuciem podrażnienia oczu, przekrwienia i bolesności, co znacząco utrudnia codzienne funkcjonowanie.

Test Schirmera to badanie pozwalające na ocenę poziomu produkcji łez u pacjenta. Dzięki wynikom tego badania lekarz może opracować skuteczną formę leczenia. 

Badanie ludzkich łez – test Schirmera

Badanie ludzkich łez pozwala sprawdzić stan nawilżenia oka. Gałka oczna pokryta jest potocznie łzami, które określane są przez specjalistów jako ’film łzowy’. Mowa tutaj o cieczy, w skład której wchodzą sole mineralne, lipidy białka i woda. Funkcją filmu łzowego jest stworzenie bariery chroniącej wrażliwą powierzchnię oka. Test Schirmera to badanie, które może być przeprowadzone wyłącznie pod kontrolą lekarza. 

Okazuje się, że przebieg testu Schirmera jest stosunkowo prosty, lecz wymaga precyzji i zapewnienia sterylnych warunków. Badanie to wykonywane jest z zastosowaniem specjalnych pasków bibuły, które są sterylne i pojedynczo zapakowane. Są one też wykalibrowane, co oznacza, że mają standardową długość i umożliwiają dokładne odczytywanie wyników. 

Procedura testu Schirmera

Podczas testu Schirmera pacjent musi być umieszczony w pozycji wygodnej, najczęściej siedzącej. Procedura zaczyna się od delikatnego umieszczenia jednego z zaokrąglonych brzegów paska bibuły w załamku dolnym spojówki — wewnętrznej powierzchni dolnej powieki (obszar ten jest bogaty w gruczoły łzowe odpowiedzialne właśnie za produkcję łez). 

Po umieszczeniu paska bibuły pacjent powinien pozostać w spoczynku przez co najmniej pięć minut, żeby dać czas na zebranie łez na powierzchni bibuły. Bardzo istotne jest to, żeby w tym czasie nie przecierać oczu — może to wypaczyć wyniki testu Schirmera. 

Po upływie pięciu minut specjalista przystępuje do odczytania wyników. Pasek bibuły jest dokładnie zbadany wzdłuż całej jego długości, zaczynając od miejsca jego zagięcia. Wyniki badania pozwalają odczytać to, ile milimetrów paska zostało zwilżonych przez łzy. 

Wyniki testu Schirmera 

Prawidłowe wyniki testu Schirmera powinny wynieść od 15 do 30 mm zwilżenia w ciągu pięciu minut. Jeżeli są one niższe od tego poziomu, może to wskazywać na zmniejszoną produkcję łez i spowodowany przez to zespół suchego oka. 

Warto jednak wiedzieć o tym, że sama diagnoza zespołu suchego oka nie opiera się jedynie na wynikach tego testu, z tego powodu lekarz może przeprowadzić także inne badania diagnostyczne celem potwierdzenia i określenia przyczyny problemów z filmem łzowym. 

Wynik testu Schirmera w przedziale 5-10 mm interpretowany jest jako nasilony deficyt łez, a rezultat poniżej 5 mm — jako zaawansowane zaburzenie wydzielania łez. 

Podsumowanie

Test Schirmera to bezpieczne i stosunkowo tanie badanie, które można przeprowadzić w gabinecie lekarskim. Cała procedura nie jest długa — trwa około 10-15 minut, co czyni ją szybkim i skutecznym narzędziem w ocenie funkcji łzowych u pacjenta. 

Dzięki temu badaniu możliwe jest zidentyfikowanie problemów pacjenta związanych z okiem, np. zespołu suchego oka. Wyniki testu Schirmera pozwalają specjaliści wdrożyć odpowiednie leczenie celem złagodzenia dyskomfortu i zapobiegnięciu powikłaniom związanym z brakiem odpowiedniego nawilżenia gałki ocznej. 

Umów wizytę

Skorzystaj z wygodnego panelu online i umów wizytę w naszej klinice.

Umów wizytę online