Jakie są objawy odwarstwienia siatkówki?

Niepokojące objawy, które mogą poprzedzać odwarstwienie siatkówki, to błyski występujące przed oczami – zarówno w dzień, jak i w nocy – oraz pojawiające się w większej ilości, a przesuwające się cały czas w polu widzenia, czarne muszki, kropki lub czarny deszcz. Następnie u pacjenta występuje zasłona upośledzająca widzenie – daje ona uczucie, jakbyśmy spoglądali na świat przez gęstą firankę.

Odwarstwienie siatkówki – objawy i leczenie Odwarstwienie siatkówki – objawy i leczenie
Kwalifikacja do zabiegów chirurgicznych
więcej

Jeśli zauważysz u siebie tego typu objawy, jak najszybciej zgłoś się do lekarza na badanie okulistyczne. Czas reakcji, jak w przypadku wielu schorzeń wzroku, ma tu znaczenie fundamentalne – im szybciej podjęte zostanie leczenie, tym większe szanse na uratowanie widzenia.

Jakie są przyczyny odwarstwienia siatkówki?

Do odwarstwienia siatkówki dochodzi najczęściej po większym wysiłku fizycznym, wskutek schylania, podnoszenia ciężkich przedmiotów lub po urazie oka albo głowy. Predysponowane są również osoby z krótkowzrocznością i zwyrodnieniami siatkówki.

Na czym polega leczenie odwarstwienia siatkówki?

Odwarstwienie siatkówki leczy się operacyjnie za pomocą witrektomii. Podczas zabiegu usuwa się ciało szkliste i w jego miejsce wprowadza się najczęściej mieszaninę gazów lub olej silikonowy, mający na celu przyłożenie siatkówki w poprzednie – prawidłowe – miejsce. Przedarcia siatkówki, które stanowiły przyczynę odwarstwienia siatkówki, zabezpiecza się laserem śródoperacyjnie. Pęcherzyk gazu w oku po kilku lub kilkunastu dniach wchłania się i jest zastępowany płynem produkowanym przez gałkę oczną. W wypadku, gdy gazu wypełnienie komory ciała szklistego stanowi olej silikonowy, należy go usunąć z gałki ocznej po kilku miesiącach.

Co jeszcze warto wiedzieć o witrektomii w odwarstwieniu siatkówki?

Witrektomię w odwarstwieniu siatkówki przeprowadza się w znieczuleniu ogólnym. Bardzo ważne jest utrzymanie po operacji odpowiedniej pozycji ciała – najczęściej twarzą skierowaną ku dołowi.

Operacja odwarstwienia siatkówki w klinice LENS w ramach NFZ

W klinice LENS operacje odwarstwionej siatkówki finansowane są z budżetu państwa w ramach kontraktu z Narodowym Funduszem Zdrowia (NFZ). Na operację można zapisać się na podstawie skierowania od swojego lekarza okulisty. Każdorazowo jednak przed zabiegiem wyznaczana jest wizyta kwalifikacyjna w klinice LENS, podczas której pacjent diagnozowany jest przez naszego lekarza okulistę. Terminy operacji wyznaczane są szybko od zgłoszenia się pacjenta z problemem odwarstwienia siatkówki.

Dlaczego warto zdecydować się na operację odwarstwienia siatkówki w klinice LENS?

Chirurdzy witreoretinalni, pracujący w klinice LENS, posiadają rozległą wiedzę i wieloletnie doświadczenie w leczeniu operacyjnym odwarstwienia siatkówki. Dlatego są w stanie zagwarantować Ci badania diagnostyczne oraz leczenie na najwyższym poziomie.

Choroby siatkówki i witrektomia

Choroby siatkówki i witrektomia

Czym jest zabieg witrektomii? Operacja witrektomii Witrektomia to operacja wewnątrzgałkowa lecząca głównie schorzenia siatkówki oraz ciała szklistego. W przypadku wielu pacjentów witrektomia jest zabiegiem ostatniej szansy na poprawę widzenia, a często również jedyną skuteczną metodą leczenia.

Dowiedz się więcej
Diagnostyka chorób siatkówki

Diagnostyka chorób siatkówki

Co to jest i z czego składa się siatkówka oka? Siatkówka oka jest przezroczystą, cienką tkanką, która wyściela wnętrze gałki ocznej. Zlokalizowane są w niej pierwsze neurony drogi wzrokowej, z których sygnał wzrokowy – poprzez nerw wzrokowy – przekazywany jest...

Dowiedz się więcej
Retinopatia cukrzycowa

Retinopatia cukrzycowa

Jakie problemy okulistyczne występują w cukrzycy? Na cukrzycę chorują już prawie 3 miliony Polaków, a liczba ta stale wzrasta. Pomimo rosnącej wiedzy oraz świadomości społecznej, wielu pacjentów nie zdaje sobie sprawy, że ma cukrzycę. Zdarza się, że to właśnie okulista...

Dowiedz się więcej
Chirurgia okulistyczna: najczęstsze pytania i odpowiedzi (FAQ)

Chirurgia okulistyczna: najczęstsze pytania i odpowiedzi (FAQ)

Czy zabieg usunięcia zaćmy jest bolesny? Operacja zaćmy nie boli. Większość pacjentów po zabiegach twierdzi, że dolegliwości związane z zabiegiem były mniejsze niż się spodziewali.

Dowiedz się więcej

Umów wizytę

Skorzystaj z wygodnego panelu online i umów wizytę w naszej klinice.

Umów wizytę online