U kogo wystąpić może zaćma wtórna?

Zmętnienie tylnej torebki soczewki, czyli zaćma wtórna, występuje najczęściej u pacjentów poddanych operacji usunięcia zaćmy ze wszczepem sztucznej soczewki.

Czym jest zaćma wtórna?

Zaćma wtórna, czyli zmętnienie tylnej torby soczewki, to schorzenie ujawniające się po pewnym czasie od operacyjnego usunięcia zaćmy. Podczas prawidłowo wykonanej operacji zaćmy w oku pozostaje część własnej soczewki, a precyzyjniej mówiąc – jej torebka. Jej zadaniem jest ochrona przedniego odcinka oka przed upływem szklistki z komory ciała szklistego. Jednak torebka soczewki po pewnym czasie od zabiegu mętnieje, powodując niestety pogorszenie widzenie.

Czy wystąpienie zaćmy wtórnej oznacza , że zaćma powróciła?

Nie, usunięta zaćma nigdy nie powraca, gdyż soczewka zmętniała podczas zabiegu usunięcia zaćmy została zamieniona na soczewkę sztuczną już na stałe. Zaćma wtórna nie jest z technicznego punktu widzenia tym samym, co zaćma pierwotna – jej nazwa ma charakter umowny.

Jak długo po operacji zaćmy występuje zwykle zaćma wtórna?

Wystąpienie zmętnienia tylnej torby soczewki może wystąpić już w kilka tygodni po operacji usunięcia katarakty, jednak często pojawia się dopiero po kilku latach od zabiegu.

Jakie są metody leczenia zaćmy wtórnej?

Zaćmę wtórną usuwa zabiegu z użyciem wiązki laserowej, zwanego kapsulotomią. Podczas zabiegu usuwania zaćmy wtórnej wykorzystywane są lasery neodymowo-yagowe (YAG).

Czy kapsulotomia jest bolesna?

Nie, kapsulotomia to zabieg bezbolesny.

Jak wygląda zabieg kapsulotomii?

Zabieg kapsulotomii polega na wykonaniu niewielkiego otworu w centralnej części torebki tylnej soczewki oka. Otwór taki pozwala na natychmiastową poprawę jakości widzenia, a sam zabieg przebiega w gabinecie laseroterapii.

Jak długo trwa zabieg kapsulotomii?

Pełen zabieg kapsulotomii trwa zaledwie kilkanaście sekund.

Jak długo po kapsulotomii można wrócić do domu?

Pacjent jest gotowy do opuszczenia kliniki LENS już po 30 – 40 minutach od zakończenia zabiegu.

Umów wizytę

Skorzystaj z wygodnego panelu online i umów wizytę w naszej klinice.

Umów wizytę online