Czym jest laserowa korekcja wad wzroku?

Najważniejsze informacje

Krótkowzroczność, nadwzroczność, czy astygmatyzm nie muszą już być problemem. Teraz można przeprowadzić laserową korekcję wad wzroku, która staje się metodą coraz popularniejszą, na pewno komfortową i pewną, a co najważniejsze – bezpieczną. Z dnia na dzień więcej osób decyduje się poddać nowoczesnym zabiegom i pożegnać okulary lub soczewki kontaktowe. Czego można spodziewać się po zabiegu laserowej korekcji wzroku?

Umów wizytę

Skorzystaj z wygodnego panelu online i umów wizytę w naszej klinice.

Umów wizytę online
Laserowa korekcja wad wzroku Laserowa korekcja wad wzroku
Korekcja wad wzroku: najczęstsze pytania i odpowiedzi (FAQ)
więcej

Zacznijmy od początku

Czy wiesz, jak działa camera obscura? Zamknięte pudełko z niewielkim otworem w jednym z boków sprawia, że światło wpada środka i projektuje obraz na płaszczyźnie po drugiej stronie od otworu. W przypadku tego urządzenia obraz pozostaje odwrócony do góry nogami, a jego ostrość możemy dostosować, przysuwając lub odsuwając się od obiektu. Konstrukcja camera obscura oparta jest na działaniu ludzkiego oka.

W prawidłowo działającym oku obraz widziany pada dokładnie na siatkówkę oka (tylną ścianę) przez soczewkę i źrenicę. W zdrowym oku jednak soczewka adaptuje się, by obraz rzutował dokładnie na siatkówkę.

Wady wzroku do korekcji

Krótkowzroczność (łac. myopia), czyli minusowa wada wzroku, spowodowana jest przez załamanie światła przed siatkówką. Układ optyczny oka jest zbyt silny i obraz jest rzutowany poniekąd „za blisko” względem siatkówki. Dlatego krótkowidz mruży oczy, by poprawić ostrość widzenia. Stąd nawet grecka nazwa – myopia, co dokładnie znaczyłoby „mrużyok”.

Nadwzroczność (łac. hyperopia) czyli plusowa wada wzroku pojawia się z kolei, gdy układ optyczny oka jest za słaby. Obraz pojawia się niejako „za daleko”, już za siatkówką.

Astygmatyzm powodowany jest przez nieregularny kształt soczewki lub rogówki. W rezultacie pojawia się rozmycie wzroku w którąś ze stron i utrata ostrości widzenia na krawędzi obrazu.

Jak uwolnić się od wady wzroku?

Każdą z tych trzech wad wzroku można skorygować lub kompletnie wyeliminować przy pomocy zabiegów laserowej korekcji. Pierwsze próby przeprowadzenia tego typu zabiegów sięgają lat 50. XX wieku, kiedy to naprawa wzroku polegała na wycięciu laserem fragmentów rogówki, by nadać jej odpowiedni – czyli zdrowy – kształt. Metoda ta ewoluowała w latach 70., by ostatecznie doprowadzić do techniki opracowanej w latach 80., którą w udoskonalonej formie stosuje się w do dziś.

Zastanawiasz się jak przebiega zabieg? Nowoczesny zabieg laserowej korekcji wad wzroku polega na bezbolesnym kształtowaniu rogówki za pomocą lasera (w znieczuleniu miejscowym), który w ultraprecyzyjny sposób usuwa nadmiar tkanki w rogówce. W rezultacie nadaje jej kształt wymagany do wyeliminowania konkretnej wady wzroku. Zabieg poprzedzają badania kwalifikacyjne. Obecnie odnotowujemy spektakularny rozwój chirurgii refrakcyjnej i dzisiejsze metody laserowej korekcji wady wzroku są nieporównywalnie lepiej dopracowane niż pierwsze jej próby.

Bezpieczeństwo zabiegu

Przez lata udoskonalania narzędzi do przeprowadzania laserowej korekcji wyeliminowano ból, a nawet wszelki dyskomfort zredukowano do absolutnego minimum. W dodatku laserowa korekcja wzroku trwa od kilku do kilkunastu minut, w zależności od poziomu redukcji tkanek, której trzeba dokonać, i jest całkowicie bezpieczny. Wada, której możemy się pozbyć przy pomocy zabiegu laserowego, to – uśredniając – dalekowzroczność pomiędzy +0.75D a +4.0D, krótkowzroczność pomiędzy -0.5D a -10D, a astygmatyzm około 5 D.

Rodzaje zabiegów laserowej korekcji wad wzroku

ReLEx® SMILE

ReLEx® SMILE to metoda laserowej korekcji wzroku trzeciej generacji – najnowocześniejsza i najmniej inwazyjna dla oka. Jej nazwa budzi skojarzenia z uśmiechem pacjenta i zadowoleniem po zabiegu, ale w istocie nazwa pochodzi od skrótu: Small Incision Lenticule Extraction.

W trakcie zabiegu SMILE za pomocą lasera femtosekundowego VisuMax® firmy Zeiss w istocie właściwej rogówki wytworzona jest tzw. mikrosoczewka (lentikula). W pierwszej fazie działania lasera powstaje tylna powierzchnia mikrosoczewki, w drugiej – odpreparowana zostaje jej przednia powierzchnia. Powstałą lentikulę lekarz następnie usuwa poprzez minimalne nacięcie na powierzchni rogówki, co pozwala uzyskać pożądaną jakość widzenia.

Laserowa korekcja wzroku ReLEx® SMILE koryguje krótkowzroczność od - 0.50 D do - 10.00 D, a astygmatyzm do 5.00 D.

Zalety metody ReLEx® SMILE:

  • krótki i praktycznie bezbolesny zabieg,
  • precyzyjna korekcja krótkowzroczności,
  • minimalne nacięcie rogówki, które pozwala na szybką regenerację pacjenta po zabiegu,
  • szybki powrót do codziennej aktywności,
  • mniejsze prawdopodobieństwo wystąpienia Zespołu Suchego Oka po zabiegu w porównaniu do innych metod laserowych.

Potwierdzeniem unikalnych zalet tej metody laserowej jest Nagroda Nobla z fizyki w 2018 dla twórców ultrakrótkich impulsów optycznych wykorzystanych w metodzie Relex SMILE. Dla pacjenta największą korzyść stanowi fakt, że na krótko po zabiegu można wrócić do codziennej aktywności. Korekcja wzroku sprawia, że nie będziesz musiał nosić okularów i soczewek kontaktowych.

FemtoLASIK

FemtoLASIK (femto-Laser-Assisted in situ Keratomileusis) to metoda dwuetapowa. W pierwszym etapie laserowej korekcji wzroku w rogówce wycinany jest płatek o grubości 120-130 μm z wykorzystaniem lasera femtosekundowego (VisuMax firmy Zeiss). Następnie chirurg wykonuje odpreparowanie płatka rogówki i jego odchylenie. W drugim etapie oko poddawane jest działaniu drugiego lasera – excimerowego (Mel 90 firmy Zeiss), który dokonuje ablacji, dzięki czemu zmienia się kształt rogówki w jej części środkowej, czyli w istocie właściwej. Podczas laserowania wielowymiarowy czujnik ruchu gałki ocznej, czyli tzw. eye-tracker, śledzi ruchy oka pacjenta. Dzięki temu wpływ ruchu okiem przez pacjenta na wynik zabiegu, został zminimalizowany. Nie dochodzi zatem do decentracji strefy optycznej, co mogłoby w znaczącym stopniu obniżyć pozabiegową ostrość widzenia i mieć wpływ na powstanie wady resztkowej w postaci dodatkowego astygmatyzmu.

Metoda FemtoLASIK pozwala na korekcję wad wzroku, takich jak:

  • krótkowzroczność od - 0.50 do - 10.00 D,
  • nadwzroczność do +5.00 D,
  • astygmatyzm 5.00 D,
  • starczowzroczność (presbiopia).

Już kilka dni po zabiegu można wrócić do codziennej aktywności.

EBK™

EBK™ to metoda powierzchowna, w której delikatnie usuwany jest nabłonek rogówki za pomocą specjalnego narzędzia Epi Clear – dzięki czemu gwarantowana jest bezpieczna procedura laserowa, w której nienaruszona zostaje warstwa Bowmana. Następnie przy pomocy wiązki lasera excimerowego o odpowiedniej mocy kształtuje się odsłoniętą rogówkę do uzyskania wymaganej ostrości widzenia. Sam etap laserowania jest bardzo krótki – trwa zaledwie kilkanaście sekund – i tym samym usuwamy wadę wzroku. Na zakończenie zabiegu na rogówkę nakłada się specjalną soczewkę, która działa jak opatrunek.

Warto być przygotowanym także na proces gojenia po zabiegu. Nabłonek rogówki to powierzchniowa warstwa rogówki i jednocześnie jedyna jej warstwa, która w sposób naturalny odnawia się po kilku dniach. Jak we wszystkich procedurach powierzchownych, po zabiegu korekcji odczuwalne są dolegliwości bólowe oka, które ustępują po 2-4 dniach. Proces stabilizacji widzenia po tej metodzie obejmuje z kolei kilka tygodni.

Laserowa korekcja wzroku EBK™ poleca się osobom z cienką rogówką, narażonym na urazy oka lub uprawiającym sporty kontaktowe. W tej laserowej korekcji wzroku wykorzystywany jest laser excimerowy Mel 90 firmy Zeiss.

Trans-PRK

Trans-PRK to metoda powierzchowna, będąca udoskonaloną i zmodyfikowaną formą wcześniejszej metody PRK. Stosowana u osób, u których występują przeciwwskazania do procedur typu SMILE lub FemtoLASIK, wykazuje wysoką skuteczność.

Metodę Trans-PRK wyróżnia spośród innych metod powierzchownych fakt, iż nabłonek rogówki zostaje usunięty za pomocą lasera excimerowego, a w kolejnym etapie ten sam laser kształtuje rogówkę w celu usunięcia wady wzroku i uzyskania lepszej ostrości widzenia. Trans-PRK to metoda całkowicie bezdotykowa i bezbolesna – zabieg wykonuje się wiązką lasera. Po laserowaniu nałożona zostaje soczewka kontaktowa, którą lekarz zdejmuje po kilku dniach od zabiegu podczas wizyty.

Jak każda metoda powierzchowna, zabieg Trans-PRK wiąże się z odczuwalnymi dolegliwościami bólowymi, które utrzymują się do 2-4 dni. Po zabiegu ostrość wzroku stopniowo się stabilizuje w ciągu kilku tygodni. Laserowa korekcja wady wciąż jest udoskonalana przez naukowców i lekarzy, dzięki czemu zabieg ten staje się jeszcze bezpieczniejszy.

PRK

PRK to pierwsza stosowana metoda laserowej korekcji wzroku. Należy do metod powierzchownych. Po znieczuleniu oka za pomocą kropli, zostaje usunięty nabłonek rogówki przy użyciu odpowiednich narzędzi, a także po uprzednim zastosowaniu niewielkiej ilości roztworu z alkoholem. Kolejnym etapem zabiegu jest zmiana mocy optycznej rogówki przy użyciu lasera.

Odbudowa nabłonka trwa około 3-4 dni po zabiegu. W tym celu oko zostaje zabezpieczone specjalną soczewką ochronną, która dodatkowo zmniejsza dolegliwości bólowe. Dyskomfort i ból po zabiegu mogą być odczuwalne do 3-4 dni.

Laserowa korekcja wzroku – a dokładnie wady wzroku – może znacznie poprawić komfort życia. Należy pamiętać, że ostateczną decyzję o zabiegu poprzedzają dokładne badania i konsultacje ze specjalistami. Lekarze kliniki LENS służą fachową pomocą w doborze metody laserowej korekcji wady wzroku, dostosowanej do potrzeb i stanu zdrowia każdego pacjenta. Nigdy nie wykonujemy laserowej korekcji wzroku bez uprzedniego wykluczenia przeciwwskazań czy możliwych komplikacji. Laserowa korekcja wady może być przeprowadzona po upewnieniu się, że stan zdrowia pacjenta na to pozwala.

Korekcja wad wzroku: najczęstsze pytania i odpowiedzi (FAQ)

Korekcja wad wzroku: najczęstsze pytania i odpowiedzi (FAQ)

Czy laserowa korekcja wzroku boli? Nie. Zabiegi laserowej korekcji są bezbolesne. Oczy pacjenta znieczulane są za pomocą specjalnych kropli znieczulających. Warto przygotować się na to, że w trakcie zabiegu możesz odczuwać dotyk – lekarza lub pielęgniarki. Będziesz także widzieć niewielkie światło, na...

Dowiedz się więcej
Wizyta kwalifikacyjna do korekcji wzroku

Wizyta kwalifikacyjna do korekcji wzroku

Co trzeba zrobić przed wizytą? Badanie kwalifikacyjne trwa około dwóch godzin. Na 2 tygodnie przed badaniem należy zaprzestać noszenia tzw. miękkich soczewek kontaktowych, natomiast twardych soczewek nie należy stosować już na 4 tygodnie przed badaniem. Zalecamy, by przed wizytą stosować...

Dowiedz się więcej
Soczewki fakijne – poprawa wzroku na stałe

Soczewki fakijne – poprawa wzroku na stałe

Czym są soczewki fakijne? Soczewki fakijne to wysoce zaawansowane technologicznie soczewki wewnątrzgałkowe, wszczepiane pomiędzy tęczówkę a naturalną soczewkę oka. Soczewka fakijna ma na celu korekcję wady wzroku i pozostaje w oku na stałe. Operacja wszczepienia soczewek fakijnych jest jedną z...

Dowiedz się więcej
Korekcja starczowzroczności

Korekcja starczowzroczności

Czym jest starczowzroczność? Do tej pory Twój wzrok był bez zarzutu, ale dziś, żeby przeczytać SMS-a, musisz odsunąć od oczu telefon? Druk w gazecie czy książce bywa dla Ciebie zbyt drobny, a napisy na etykietach – niewyraźne? Jeżeli musisz skorzystać...

Dowiedz się więcej

Umów wizytę

Skorzystaj z wygodnego panelu online i umów wizytę w naszej klinice.

Umów wizytę online